EGERAY, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ortak Çalışma Ön Protokolü imzaladı2004 yılı Mayıs ayında Alsancak-Cumaovası Basmane-Menemen-Aliağa Sinyalizasyon-Telekomünikasyon ve Elektrifikasyon Projesi tamamlandı.

– İzmir Kentiçi Toplu Taşımasına Çağdaş Çözüm: EGERAY…

EGERAY Projesinin İZBAN Bölümü, 6 Mart 2011 tarihinde saat 15.30’da tarihi Alsancak Garı’nda düzenlenen törenle hayata geçirildi. Aliağa ile Menderes’i birbirine bağlayan İZBAN, Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından hizmete girdi.

Ülkemizin üçüncü büyük kenti olan İzmir’in kentiçi toplu taşımacılığa çağdaş çözüm üretmek amacıyla, Ulaştırma Bakanlığı, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dev bir projeye imza atıldı.

Proje çerçevesinde TCDD; banliyö hattını çift hatta çıkartarak, çift hatlı 79 km’lik Aliağa-Menemen-Basmane ve Alsancak-Cumaovası hattında elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon tesisleri kurdu; alt yapı eksikliklerini giderdi; hattı ihata altına aldı; Egekent 2 ve Ulukent istasyonlarını metro standardında yeniden inşa etti.

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

19 / 2,460