Turkey Transport Infrastructure 2011Turkey Transport Infrastructure 2011

2023 Hedeflerine Doğru bir Yolculuk

Türkiye kısa bir süre önce, cumhuriyetinin 100. yıldönümünü kutlayacağı 2023 yılına yönelik altyapı geliştirme hedeflerini açıkladı.

Türkiye’de yıllardır en çok kullanılan ulaşım tipi karayollarıdır. Bu nedenle otobüs ve diğer karayolu taşıtları ile ulaşım sektörü yolcu taşımacılığında çok önemli bir rol oynamıştır. Son dönemde havaalanları sayısının ve havayolları şirketlerinin artmasıyla birlikte uçak yolculuğu da ulaşıma katkı sağlamaya başladıysa da demiryolları yetersiz ve verimsiz altyapısı nedeniyle yolcu ve yük taşımacılığında arzu edilen yerini alamamıştır. Bu durum ülkeden yapılan ihracat ve ithalat hızını da etkilemektedir. Ancak, ticaretin verimli olması ülkenin hedeflediği ekonomik düzeye gelebilmesi için büyük bir önem arz etmektedir.

Adsız

Son yıllarda yapımı başlanan ya da plan aşamasında olan karayolu, demiryolu ve metro tünel projeleri Türkiye’nin ulaşım altyapısındaki eksikliklerini gidererek ülkedeki hayat standardı ve kalitesini artırmayı hedeflemektedir.

2011 Türkiye’nin Ulaşım Altyapısı Kongresinde İstanbul için 7 Tepe 7 Tünel, İstanbul-Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı, 3. Boğaz Köprüsü gibi büyük ulaştırma projeleri dâhil olacak biçimde Türkiye’deki demiryolu ve otoyol altyapısı kapsamındaki önem taşıyan konular işlenecektir. Bu tür projeler için finansman kaynakları tartışılacak, yük taşımacılığı için ulaşım altyapısının önemi vurgulanacak ve yerel ve uluslararası şirketler için potansiyel ortaklık imkânları konusunda bağlantı kurma fırsatları olacaktır.

Teknik tartışmalar hem ulusal hem de uluslararası projelerde gerçekleştirilen çeşitli analizleri kapsayacaktır. Başarılı devam eden / tamamlanmış olan projeleri sergilemek amacıyla çeşitli büyükşehir belediyeleri tarafından başlatılan ulaştırma projeleri sunulacak, bunun yanında özel sektör ve üniversiteler ile gelecekteki işbirliği imkânları tartışılacaktır.

2011-11-turkey-conference-2

Kaynak : www.iqpc.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,255