Başakşehir Metrosu Kirazlı Başakşehir kısmı 2012 baharında hizmete açılacakBaşakşehir Metrosu : 2004’te yapımına başlanan ve 29 Ekim 2009’da açılacağı duyurulan projenin yeni bitiş tarihleri açıklandı. 2012 yılı bütçesi 7 milyar 300 milyon lira olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bağlı kuruluşlarından öngörülen bütçeleriyle birlikte konsolide bütçesi 19 milyar 445 milyon 178 bin lira olarak belirlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımları kapsamında raylı sistem, metrobüs, tünel yol, kavşak ve karayolu yatırımlarını sürdürecek.

Yatırımlar kapsamında mevcut 52,45 kilometrelik raylı sistem yatırımları ile 24 kavşak ve yol inşaatı devam edecek. Test sürüşleri başlayan ve şubat ayında hizmete alınacak Kartal-Kadıköy metro hattının yanı sıra Otogar Bağcılar ve Bağcılar-Olimpiyat Stadı arasındaki raylı sistem çalışmaları son aşamaya geldi. Bu hattın Kirazlı-Başakşehir kısmı 2012′nin baharında (Mart-Nisan-Mayıs) hizmete alınacak. 2013 yılının baharında ise 5 istasyondan oluşan hafif metro Bağcılar-Kirazlı hattı tamamlanacak.

Öte yandan ihalesi yapılan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy ve Sancaktepe’yi içine alacak 20 kilometrelik raylı sistem hattı da bitirildiğinde İstanbul ulaşımına büyük katkı sağlayacak.

İstanbul’un trafiğini rahatlatmak için 142 kilometre uzunluğunda 33 adet planlanan tünel yollardan 2′si hizmete açılırken, 4 kilometre uzunluğunda bir tünel yol inşaatı da tamamlanmak üzere.

Ayrıca şu an 40 kilometre olan metrobüs hattının inşaatı süren 10 kilometre uzunluğundaki Avcılar-Beylikdüzü hattı da tamamlanmak üzere olan ulaşım yatırımları arasında yer alıyor.

Başakşehir Metrosu

Kaynak: Zaman Gazetesi

Benzer Demiryolu Haberleri

4 Yorum - Başakşehir Metrosu Kirazlı Başakşehir kısmı 2012 baharında hizmete açılacak

  1. berke dedi ki:

    bu metro bu gidişle biraz zor açılır kaç senedir ancak bizleri oyalıyorlar.

  2. murat kara dedi ki:

    ya kardeşim hersene şu tarihte açılcak deniyor 4 senedir açılmıyor 1-2-3 olur artık kimsenin tahammulu kalmadı yazıklar olsun bunlara eline yüzüne bulaştırdılar hiç yapmasalardı daha iyiydi

  3. ilker yılmaz dedi ki:

    hayatınız koca bir yalan..2009-2010-2011-2012 baharı derken oldu 2012 yaz..hiç unutmam seneler önce bir televizyon programında kübayı gösteriyordu..halk sefalet içinde ama yönetime deliler gibi bağlı..sebebini sorduklarında herkes şu yanıtı veriyor: ne olursa olsun devletimiz bize hiç yalan söylemedi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,237