İzmir ile Ankara arası YHT ile 3,5 saate indirecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir ile Ankara arasını 3,5 saate indirecek Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi’nin ilk etabı için 28 Aralık 2011′de tekliflerin alınacağını belirterek, ikinci etabın da gelecek yıl ihale edileceğini ve projenin iki taraftan da inşaa edilir hale geleceğini bildirdi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, ulaştırma bakanlığının İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir ile Ankara arası YHT Projesi’nde ilk adım niteliğinde olan Ankara-Afyonkarahisar etabı için tekliflerin 28 Aralık 2011′de alınacağını, tekliflerin alınmasıyla hattın yapımına başlanmış olacağını söyledi.

Yıldırım, Afyon-İzmir bölümünün İzmir tarafında da proje çalışmalarının devam ettiğini, hızlı tren için en iyi organizasyonu yapmayı hedeflediklerini belirterek, “İzmir-Afyonkarahisar bölümünü gelecek yıl ihale etmeyi planlıyoruz. Bu sayede proje iki taraftan da inşa ediliyor hale gelecek. Söz verdiğimiz gibi adım adım İzmir’i Ankara’ya hızlı trenle bağlıyoruz” dedi.

Ankara-İzmir YHT hattının Afyonkarahisar üzerinden İzmir’e ulaşacağını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

“Proje, Ankara ile İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 14 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il arasındaki mesafe 640 kilometreye, seyahat süresi ise 3,5 saate düşmüş olacak. Çünkü Ankara-İzmir YHT hattını çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapıyoruz. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü yapılması planlanıyor. Proje tamamlandığında bu hatta yılda 6 milyon yolcu taşınması öngörülüyor.”

-”2015′e kadar hizmete vermeyi amaçlıyoruz”-

Projenin Türkiye ekonomisi için büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Yıldırım, hattın 2015′e kadar hizmete verilmesini amaçladıklarını belirtti.

Projede yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesini beklediklerini ifade eden Yıldırım, “Hattın hizmete verilmesiyle seyahat süresindeki kısalma ekonomimize de önemli katkı sağlayacak. Sadece İzmir-Ankara YHT hattının taşıt işletme, zaman ve akaryakıt tasarrufundan ekonomiye sağlayacağı katkı yıllık 700 milyon lirayı bulacak” diye konuştu.

Yıldırım, hattın iki kent arasında 8-9 saat olan karayolu yolculuğunun yanı sıra havaalanlarındaki bekleme süreleri dikkate alındığında 3,5 saati bulan uçak yolculuğuna alternatif olacağını bildirdi.

Kaynak: Son Dakika

Benzer haberler:

Yorum Yaz

138 / 1,887