Yenikapı-Taksim metro inşaatı sırasında toprak altından çıkarılan tarihi eserler yanmak üzereyken kurtatıldıFatih’te henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı 3 katlı boş binada yangın çıktı. Alevler 2 bina ile Yenikapı-Taksim metro inşaatı sırasında toprak altından çıkarılan tarihi eserlerin konulduğu binanın alt katlarına sıçradı. Plastik kasalardaki bazı eserler hasar gördü. İftaiye ekipleri yangını yaklaşık 1 saat süren çalışma sonucu söndürdü.

Kasap İlyas Mahallesi, Helvacı Tahsin Sokak üzerindeki 3 katlı boş binada saat 06.30 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı yangın çıktı. Alevleri gören vatandaşlar durumu itfaiyeye bildirdi. Fatih İtfaiye Grubu’na bağlı ekipler yangını söndürmekte güçlük çekince takviye ekip istedi.

TARİHİ ESERLER KURTARILDI

Bu sırada alevler 2 bina ile Yenikapı-Taksim metro inşaatı sırasında toprak altından çıkarılan Bizans ve Osmanlı dönemine ait amforaların konulduğu binanın alt katlarına sıçradı. Bakırköy ve Eminönü İtfaiye grubuna bağlı ekipler de yangına müdahale etti. Tarihi eserlerin korunduğu bazı plastik kasalar eridi. Arkeologların tek tek numaralandığı kasaları itfaiye ekipleri dışarı çıkardı. Bazı eserler hasar gördü. Yangın 1 saat süren çalışma sonucu kontrol altına alındı.

Kaynak: Vatan

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

23 / 2,373