Ankara-İzmir hızlı tren projesi 1. faz Polatlı-Afyon arası yapım ihalesi 28.12.2011’de yapılacak

Ankara-İzmir hızlı tren projesi 1. faz Polatlı-Afyon arası yapım ihalesi 28.12.2011’de yapılacak.

Bakan Eroğlu, hızlı trenin Afyonkarahisar’a şart olduğunu söyledi. Bu konuda Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüğünü aktaran Eroğlu, Ankara-Polatlı-Afyonkarahisar hızlı tren projesi güzergahının belirlendiğini, daha sonra buraya İzmir, Antalya hatlarının ilave edileceğini kaydetti.

Eroğlu, “Afyonkarahisar hattı projesinin bir an önce başlaması ve 2011 yılı yatırım programına konulması konusunu Devlet Planlama Teşkilatı (DPT)’na yazdırdık.

DPT’den sorumlu bakanımızı aradım ve konunun çok acil ve Afyonkarahisar için çok önemli olduğunu söyledim. Havayolumuz inşallah tamam olacak, karayolu zaten tamam.

Arkasından demiryolu ulaşımı gelirse artık bundan sonra bütün dünya, ‘bütün yollar Roma’ya çıkar’ sözünü atacaklar,ְ‘bütün yollar Afyonkarahisar’a çıkar’ diyecekler.” dedi.

Eroğlu, hızlı tren Afyonkarahisar’dan geçtiği zaman yerli turizmde de patlama yaşanacağını ifade etti.

Afyonkarahisar’ı geleceğe hazırlamaları gerektiğinin altını çizen Eroğlu, Bölgesel Zafer Havaalanı’nın temelinin de kısa sürede atılacağını bildirdi.

Bu konuda çok polemik olduğunu aktaran Eroğlu, “Yok buraya yapılsın, yok oraya yapılsın. Bölgesel bir havaalanı olmadıktan sonra çalışmıyor.

Çünkü işadamı sabah gelip, akşam buradan dönmek istiyor. Bir tek bunu Afyonkarahisar’ın kaldırması mümkün değil.

Temel atılırken geleceğim, pazarlık yapacağım. Yapım süresini aşağıya çekeceğim. Talimat verdim. Oranın etrafını güzel şekilde ağaçlandıracağız. Orası de cazibe merkezi olacak.” diye konuştu.
Ayrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
218 / 1,746