Bursa Yenişehir hızlı tren sözleşmesi YSE-Tepe Ortaklığı ile imzalandı

Dev projenin imzaları atıldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’dan Konya’ya, Ankara’dan İstanbul’a, Ankara’dan Sivas’a, Ankara’dan Bursa’ya, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye başkentlerini birbiriyle komşu kapısı yapan YHT projelerinin bir bir gerçekleştiğini bildirdi.

TCDD Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi imza töreninde konuşan Yıldırım, bugün demiryollarının mutlu bir günü olduğunu belirterek, YTH hattına yeni bir ilave yaptıklarını söyledi.

Bursa-Bilecik hattının ilk etabı olan Bursa-Yenişehir kısmının imza törenin hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, demiryollarının Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklali kadar önemli olduğunu, istiklal mücadelesinin buradan başladığını, Ankara Garı’ndan idare edildiğini anlattı.

Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün demiryollarını tekrar ayağa kaldırmak için seferberlik başlatıldığını ifade eden Yıldırım, ’Demiryollarına çok yatırım yapıldı. 4 bin 100 kilometre ile aldığımız, Misakı Milli sınırlarımızdaki ağımız, o dönemde 3 bin 600 kilometre ilave edilerek 8 bin kilometreye yakın bir ağ gelişti. Ancak 1950’den sonra ihmal, unutulmuşluk dönemini Türkiye yaşadı. O günlerde bir yılda 134 kilometre yol yapılırken, 1950-2003 yılları arasında yıllık sadece 18 kilometre yol yapılır hale gelmiş. O da yeni yol değil, sadece bağlantı yolu’ diye konuştu.

160 kilometre hıza sahip olan demiryollarının ihmal ve bakımsızlıktan 50 kilometre ortalama hızın altına düştüğünü kaydeden Yıldırım, ’Yol yapmak yerine tekayyüdat yapmak gelenek haline gelmiş. Tekayyüdat, bozulan yola işaret koyup, ’yol bozuktur hızınızı düşürün’ demektir. Maalesef Türkiye böyle bir dönemi yaşadı’ dedi.

AK Parti hükümetinin 2003 yılında demiryollarını devlet politikası haline getirerek, demiryollarının bu halini ülkenin kaderi olmaktan çıkarttığına dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

’Bu ülkenin yükünü demiryolları çekecektir, ülkenin yükünü çekecek, ülkeye yük olmayacak, kalkınma hamlemize katkı sağlayacak 1,5 asırlık şirketi tekrar ayağa kaldırmak için 1 düzüne hükümet, 2 düzüne bakan eskiten Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesini gerçekleştirmek bu iktidara nasip oluyor. Sultan Abdülmecit’in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit’in projesini hazırlattığı Marmaray, 1860 yılında hayal edilen asırlık projeyi de gerçekleştirmek AK Parti hükümetlerine nasip oluyor.’

Yerli üretim

Demiryollarında yerli ray, yerli travers, lokomotif, makas ve hızlı tren setlerinin üretimini gerçekleştirecek adımlar attıklarını anlatan Yıldırım, Ankara metrolarının yapımında kullanılacak tren setlerinin yüzde 51 yerli katkıyla yapılma şartını koyduklarını söyledi.

75 kilometrelik bir hat, 20 bin insanın yaşayacağı bir şehir kurmaya eşdeğer bir iş yaptıklarını bildiren Yıldırım, ’200’e yakın sanat yapısı var, 20 kilometresi tünelden oluşuyor, 6 kilometresi viyadükten oluşuyor. Yani üçte biri tünel ve viyadük. Türkiye’nin her tarafında zor bir arazi var, şartlar çetin. Ne yapacağız oturup ağlayacak mıyız? ’Zor, hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır’, anlayışıyla çalışıyoruz’ diye konuştu.

Hızlı tren hatlarının adım adım Anadolu’ya doğru yayıldığını belirten Yıldırım, Anadolu Medeniyetlerinin başkentlerini birbiriyle birleştirdiklerini söyledi.

Yıldırım, Ankara’dan Konya’ya, Ankara’dan İstanbul’a, Ankara’dan Sivas’a, Ankara’dan Bursa’ya, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye başkentlerini birbiriyle komşu kapısı yapan YHT projelerinin bir bir gerçekleştiğini kaydetti.

Üzerinde siyaset yürütülen demiryollarını, siyasetin arenasından alıp, milletin hizmetine verdiklerini ifade eden Yıldırım, ’Bugün yapılacak imza töreni, yeniden demiryolları hamlesinin önemli bir merhalesini oluşturuyor. Türkiye’de bölünmüş yollarla ülkeyi baştan başa donatarak, yolları bölerek, hayatları ve milleti birleştirdik. Doğusuyla Batısıyla, Kuzeyiyle Güneyiyle insanlarımızı kardeş yaptık’ dedi.

Yaptıkları her işte vatandaşın hayatını kolaylaştırma ve yaşam kalitesini arttırmayı hesap ederek iş yaptıklarını bildiren Yıldırım, bunun da karşılığını gördüklerini ve 9 yılı arkada bıraktıklarını söyledi.

Ülkenin ve insanın ihtiyacı olan işleri kararlılıkla yapmaya devam edeceklerini dile getiren Yıldırım, insanı yaşamın, sistemin merkezine koymayan ülkelerin krizlerle boğuştuklarını, deniz aşırı başlayan ve Avrupa’da devam eden krizin arkasında insanın ihmalinin, her şeyi para olarak görmenin, insanı para kazanmanın aracı olarak görmenin olduğunu, bunun da yürütülemez yol olduğunun ortaya çıktığını anlattı.

İnsanın yüzünü güldürmeye devam edeceklerini ifade eden Yıldırım, 2012 yılının ülkeye ve millete sağlık, sıhhat, huzur ve barış getirmesini diledi.

’Bursa’nın 58 yıllık özlemi sona eriyor’

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da bu yıl içerisinde, demiryollarında yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

’Polatlı Yüksek Hızlı Tren garını açtık. Başkentray’ın ilk etabının temelini attık. İzmir’de Egeray’ı hizmete verdik. Sivas’ta Yüksek Hızlı Tren traversi üreten Fabrikanın temelini attık. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile şehir içi raylı ulaşım sistemi olan Gaziray’ı birlikte yapmaya karar verdik. Türkiye’de ilk yerli dizel tren Anadolu’yu İzmir-Tire arasında sefere verdik. Dünyanın en ucuza mal olan, en kısa sürede bitirilen, tamamen Türkiye’nin yaptığı Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren yolunu hizmete açtık. Egeray’ı Torbalıya uzatan yolun temelini attık. Trenle Türkiye Avrupa Deniz Otobanı projesini başlattık. Yüksek Hızlı Trende Yüksek Hızlı İletişim dönemini başlattık. 15 kilometre tünel açtık. 5 kilometre viyadük yaptık. 260 adet sanat yapısını, alt ve üst geçidi inşa ettik. 805 kilometre demiryolu yeniledik. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren yolunun yapım tekliflerini aldık, 26 firma ile demiryolu tarihinde bir rekor kırıldı. 30 Aralık, Bursa Yüksek Hızlı trenin imzasını atıyoruz.’

2011’i Bursa YHT ile kapattıklarını, 2012 yılını da Bursa YHT ile açacaklarını ifade eden Karaman, Bursa’nın 58 yıllık tren özlemine son verildiğini söyledi.

Yapımına başlanacak Bursa Yenişehir hattıyla ilgili bilgi veren Karaman, 75 kilometrelik kesimde, 15 kilometre uzunluğunda 20 adet tünel, 6 bin 225 metre uzunluğunda 20 adet viyadük, 44 adet alt ve üst geçit, 58 adet menfez olmak üzere toplam 143 sanat yapısı inşa edileceğini kaydetti.

Yaklaşık 10 milyon 500 bin metreküp kazı ve 8 milyon 200 bin metreküp dolgu gerçekleştireceklerini belirten Karaman, şöyle konuştu:

’Bursa, Gürsu ve Yenişehir’de üç istasyon yapılacak. Hattı, yolcu ve yük taşımacılığı birlikte yapılacak şekilde, en son hızlı tren teknolojisiyle saatte 250 kilometre hıza uygun olarak inşa ediyoruz. 2,5 yıl içerisinde alt yapısını bitirirken, eş zamanlı olarak Yenişehir-Bilecik arasının da yapımına başlayacağız.’

Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Genel Başkanı Ergun Atalay da demiryollarında çok güzel işlerin yapıldığını söyledi.

Demiryolcularının bir arzusunun bulunduğunu kaydeden Atalay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kendi uçağını yapmasını dile getirdiğini, demiryolcuları olarak Türkiye’deki raylarda ilerleyen trenlerin de bu ülkede yapılmasını istediklerini söyledi.

Konuşmaların ardından üstlenici ortak girişim grubu YSE-Tepe Ortaklığı ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman tarafından sözleşme imzalandı.

Kaynak: Olay Gazetesi

Ayrıca bakınız…

Gelen Aramalar:

Benzer demiryolu / metro haberleri:

  • Ödemiş-İzmir Arası Tren Biletlerine Yüzde 10 Zam05/05/2014 Ödemiş-İzmir Arası Tren Biletlerine Yüzde 10 Zam Ödemiş-İzmir Arası Tren Biletlerine Yüzde 10 Zam :Günde 6 seferle Ödemiş’i İzmir’e bağlayan TCDD tarafından tren bilet fiyatlarına Mayıs ayanın ilk hafta başından itibaren geçerli olacak […]
  • Bursa-Yenişehir hızlı tren altyapı inşaatı 30 Haziran 2014′te bitecek30/12/2011 Bursa-Yenişehir hızlı tren altyapı inşaatı 30 Haziran 2014′te bitecek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara’dan Konya’ya, Ankara’dan İstanbul’a, Ankara’dan Sivas’a, Ankara’dan Bursa’ya, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye başkentlerini […]
  • Rusyadan Japonyaya köprü23/07/2013 Rusyadan Japonyaya köprü Rusyadan Japonyaya köprü :Rusya’nın Uzakdoğu Kalkınma Bakanı Viktor İşayev, Sahalin adasına en kısa yoldan ulaşımı sağlayacak 7 kilometre uzunluğunda köprü yapılmasını önerdi. Köprü hem […]
  • Antalya hızlı tren hattı için önce dağlar delinecek23/01/2015 Antalya hızlı tren hattı için önce dağlar delinecek Hızlı tren önce dağları delecek :Antalyalıların büyük özlemle beklediği hızlı tren, 47 köprü ve 60 tünel bulunan 639 km'lik hattı 3 saatte kat ederek Kayseri'ye ulaşacak Turizm treni de […]
  • TCDD Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinde son durum07/02/2012 TCDD Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinde son durum TCDD Bursa Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesinde son durum Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Ankara'dan Konya'ya, Ankara'dan İstanbul'a, Ankara'dan Sivas'a, […]

Güncelleme: - .


Yorum Yaz

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 18101 demiryolcu rated: 4.8 / 5