3. Köprü ihalesi 5 Nisan’daİstanbul’a yapılacak 3. Boğaz köprüsü dahil Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy kesiminin yapım, işletim ve devri işine ait yeni ihale tarihi 5 Nisan 2012 olarak belirlendi.

Resmî Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan ihale duyurusuna göre, Kuzey Marmara (3. Boğaz köprüsü dahil) Otoyolu Projesi Odayeri-Paşaköy kesimi, ‘yap-işlet-devret’ modeli kapsamında kapalı teklif alma usulü ile ihale edilecek. İhalede geçici teminat tutarı 15 milyon lira olarak belirlenirken, istekliler 2 Şubat 2012’den itibaren 100 bin lira bedel karşılığında ihale dosyası satın alabilecek. İhale, 5 Nisan 2012’de saat 14.30’da Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yapılacak. 10 Ocak’ta teklif gelmediği için ihalesi iptal edilen İstanbul Boğazı’na yapılacak 3. köprü üzerinden Adapazarı’nı Tekirdağ’a bağlayacak 414 kilometre uzunluğunda ve 5 milyar dolarlık Kuzey Marmara Otoyol Projesi, 421 kilometrelik İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi’nden sonra Türkiye’nin en büyük ikinci yap-işlet-devret projesi konumunda.

Bu arada Ulaştırma Bakanlığı tarafından revize edilen şartlara göre, ilk ihalede 1,25 milyar doları bulan kamulaştırmayı tamamen devlet yapacak. Ancak ihale ikiye bölündüğü için ilk bölümdeki kamulaştırma bedelinin 150 milyon dolar olması bekleniyor. Köprüden günlük geçiş için verilen 100 bin garanti araç sayısı artırılacak. İlk ihaleye göre 300 bin dolar artı KDV olan gelir, artırılacak araç garantisiyle 400-450 bin dolar artı KDV’ye çıkacak. Daha önce yine özel sektörden istenen müşavirlik hizmetinin bedeli de devlet tarafından karşılanacak. Projede 400 milyon doları bulan müşavirlik işi, yeni ihalede (köprü ve 90 km’lik bağlantı yolları için) 100 milyon dolar civarında olacak. Masadaki diğer bir konu da Hazine garantisinin verilmesi. Finans sorununun hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı olacağı düşüncesiyle hükümet, bu konuyu, ağırlıklı olmasa da tartışıyor.

Kaynak : http://www.cnnturk.com

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

20 / 2,846