31 Ocak 2012 tarihi itibariyle duracak olan tren seferleri için Derbent-Tuzla Seferleri Başlıyor31 Ocak tarihinde sona erecek olan tren seferleri öncesi Büyükşehir, Derbent-Tuzla arasında ekspres otobüs seferleri başlatıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 31 Ocak 2012 tarihi itibariyle duracak olan tren seferleri için Derbent-Tuzla arasına otobüs seferi koyacak. Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi kapsamında yapılacak çalışmalar nedeniyle duracak olan tren seferlerinde vatandaşların mağdur olmaması için 200 numaralı ekspres sefer düzenlenecek.

Tren İstasyonlarına Paralel Duraklar
Otobüs seferleriyle günlük 8000 yolcunun sıkıntı çekmeden Derbent-Tuzla arasında yolculuk yapması sağlanacak. 31 Ocak 2012 tarihiyle duracak olan tren seferlerine alternatif olarak hizmet verecek olan belediye otobüsleri tren tarifesinden daha ucuz olacak. Otobüs seferleri tren istasyonlarına paralel duraklarda durarak vatandaşların mağdur olmamasını sağlayacak.

Vatandaşlar Mağdur Olmayacak
Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların mağdur olmaması için önlemler aldığını vurguladı. Sivil Toplum Merkezi’nde basın toplantısına çok sayıda basın mensubu katılırken Yazıcı, ” Hızlı tren çalışmaları kapsamında oluşacak olan sıkıntıları minimuma indirmek için 10 adet çevre dostu Derbent-İzmit-Gebze ve Tuzla İçmeler arası sefer konuldu” dedi.

Çevre Dostu Otobüsler Kullanılacak
30 Ocak Pazartesi günü başlayacak olan otobüs seferleriyle ilgili olarak Genel Sekreter Yazıcı, “Mevcut tren istasyonlarına paralel belirlenen duraklarda Derbent baş duraklı, Tuzla İçmeler Tren İstasyonu son duraklı Derbent – İzmit – Gebze – Tuzla İçmeler arasında belirlenen 15 durakta yolcu alacak.

Büyükşehir Belediyemize ait resmi plakalı 10 adet CNG sıkıştırılmış doğalgazlı araçlar ile tren seferlerine paralel ekspres seferler düzenlenecektir. Sefer süresi trafiğe bağlı olarak 90-105 dakika olarak planlanmıştır. Bu seferler ile yaklaşık günlük 8 bin yolcuya karşılayabilecek sistem kurulacaktır. Talep ve gidişata göre şimdilik 10 araçla yapılan seferlerimiz de araç sayısını 15 de çıkarta biliriz” ifadelerini kullandı.

Kent Kart Zorunlu
Kent kartın zorunlu olduğunu anımsatan Genel Sekreter Yazıcı belirlenen ücret tarifesini tam 5 ve öğrenci 3 TL olarak açıkladı. Yazıcı, “Bu hattı kullanacak vatandaşlarımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarında geçerli Elektronik Ücret Toplama Sistemi olan Kentkart almaları gerekmektedir. Bunun dışında araçta para geçerli olmayacak ve bilet satışı yapılmayacaktır.

Daha önce kendi kartları ile trenleri kullanan engelli, öğrenci vb. ücretsiz ya da indirimli kart kullanan yolcular, bu indirimden ve ücretsiz seyahat imkanından faydalanmak isteyenlerin Gebze KBB Hizmet Binasına ya da Kocaeli Fuar Alanı içerisindeki Seyahat Kartları Birimlerine müracaat etmeleri gerekmektedir. Kentkart Bayileri www.kocaeli.bel.tr adresimizden ya da www.kentkart.com.tr web adresinden ulaşılabilecektir” şeklinde konuştu.

Toplam 15 Durak Olacak
Mevcut tren seferlerini kullanan vatandaşların YHT Çalışması nedeniyle oluşacak sıkıntısını minimuma indirmek için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak 200 tabela kodu ile yeni bir ihdas edildi.

– Mevcut tren istasyonlarına paralel belirlenen duraklarda duracak

– Derbent baş duraklı, Tuzla İçmeler Tren İstasyonu son duraklı Derbent – İzmit – Gebze – Tuzla İçmeler arası

– Seyrek duraklı ( toplam 15 durak )

– Büyükşehir Belediyemize ait resmi plakalı 10 adet CNG Sıkıştırılmış Doğalgazlı araçlar ile 30 dakikada bir ekspres seferler düzenlenecek.

– Sefer süresi trafiğe bağlı olarak 90-105 dakika olarak planlandı.

– Bu seferler ile yaklaşık günlük 8.000 yolcuya karşılayabilecek sistem kurulacak.

– Bu hattı kullanacak vatandaşlarımız Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sınırlarında geçerli Elektronik Ücret Toplama Sistemi olan Kentkart almaları gerekiyor. Bunun dışında araçta para geçerli olmayacak ve bilet satışı yapılmayacak.

– Daha önce kendi kartları ile trenleri kullanan engelli, öğrenci vb. ücretsiz ya da indirimli kart kullanan yolcular, bu indirimden ve ücretsiz seyahat imkânından faydalanmak isteyenlerin Gebze KBB Hizmet Binasına ya da Kocaeli Fuar Alanı içerisindeki Seyahat Kartları Birimlerine müracaat etmeleri gerekiyor.

– Kentkart Bayileri www.kocaeli.bel.tr adresimizden ya da www.kentkart.com.tr web adresinden ulaşılabilecek.

Özel Halk Otobüsleri: Hat 401/402
Bu hattın araçları Tütünçiftlik’ten sonra TEM’e girmekte ve sadece 60 dakikada bir araç Tütünçiftlik’ten sonra TEM’e girmeyerek D-100’den devam etmekteydi. Yeni çalışma düzeni ile bu araçların bir tanesi D-100’den bir tanesi TEM’den gidecek. Şu an D-100 üzerinde her 15 dakikada bir Gebze’ye giden özel toplu taşıma aracı bulunuyor. Ayrıca, bu hatta çalışan mevcut araçlara ilave, yatan arabalardan (65 araçtan 20 tanesi günlük olarak yatmaktadır) oluşabilecek yeni duruma göre sefer sıklığı artırmak için dinlenme yerine hatlarda çalıştırılabilecek.

Şehirlerarası Mevcut Sefer Ve Güzergâhlar
Kocaeli’den İstanbul’a D-100 güzergâhını kullanarak Körfez TEM gişelerinden TEM’e giren Harem ve Esenler son duraklı seferler yapılıyor. Karamürsel kalkışlı EFETUR ve İzmit Seyahat (48 araçla) günde 190 sefer ve Kandıra kalkışlı Gürkan Metro (25 araçla) günde 120 sefer yapıyor. Bunun yanı sıra Anadolu’dan İstanbul’a giderken Kocaeli Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne uğrayan firmalarca TEM’den Harem ve Esenler’e transit seferler yapılıyor.

Sakarya Terminali Kalkışlı Seferler
Sakarya Terminal kalkışlı 3 firmanın ortak çalıştığı Adapazarı İzmit Derince güzergâhında toplamda 70 araç ile 3 – 10 dakika sefer aralığında günde 4000 kişi kapasiteyle D-100 Karayolundan seferler yapılmakta.

Sakarya Terminal kalkışlı TEM güzergâhını kullanarak Kocaeli Çayırova gişelerinden çıkan ve Darıca sapağında son durak yapan 3 firma toplamda 57 araç ile 5-15 dakika sefer aralığında günde 2200 kapasite ile TEM’den taşıma yapıyor. Sapanca Taşıyıcılar Kooperatifine bağlı 10 araç ile 20 – 40 dakika sefer aralığında Sapanca Yolu D-100 Karayolu güzergâhında Batı Terminali son duraklı seferler yapılıyor.

Şehirlerarası Ulaşıma Ek Sefer
Mevcut şehirlerarası çalışan araçlar yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. İstanbul İzmit arası çalışan EFETUR ve Gürkan Metro firmaları bu kapasitelerine ilave olarak yaklaşık 80 araç alacaklar. Bu sayede günlük 15000 yolcu ve 300 sefer kapasitesine ulaşacaklar. Adapazarı İzmit Derince arası D-100 Karayolu ve Sakarya Gebze arası TEM’den çalışan firmalar da gerek duyulması halinde sefer sıklıklarını artıracak.

Kaynak : Haberler

Benzer Demiryolu Haberleri

  • Kocaeli’de Yeni Deniz Süpürgeleri Göreve Başladı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ, İzmit Körfezi’nde gemi atık alımı faaliyetlerini yürütürken körfezin korunması ve temizliği için dört adet yeni deniz yüzeyi […]
  • Köseköy Kavşağı Kesintisiz Ulaşım Sağlayacak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Ulaşım Master Planı kapsamında D-100 Karayolu üzerindeki projeleri uygulamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği Köseköy Kavşağı projesi […]
  • Tuzla-Çayırova Bağlantı Yolu İhalesi Yapıldı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çayırova ile Tuzla Şifa Mahallesi arasında köprü ve bağlantı yolları yapacak. Projeye göre yeni geçiş köprüsü ve bağlantı yolları ile Şifa Mahallesi ve […]
  • D-100’de Trafik Yoğunluğu Azalacak D-100’deki Adnan Menderes Üst Geçidi İle Turgut Özal Üst Geçidi arasındaki Ankara İstikametinde sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek için çalışmalar devam ediyor. […]
  • Kocaeli’de Sağanak Yağış Tramvay Seferlerini Durdurdu Kocaeli'de gece saatlerinden itibaren başlayan adeta hayatı felç eden sağanak yağış tramvay seferlerinin durmasına neden oldu. Öğle saatlerine doğru tramvay seferleri normale döndü.Dün […]
  • Akçaray’la 3 ayda 1 milyon 650 bin yolcu taşındı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden UlaşımPark tarafından işletilen Tramvay hattında 1 Ağustos 2017’den itibaren günlük ortalama 27 bin yolcu taşınıyor. Akçaray’da günde 28 […]
  • Kocaelililer Kobis’i sevdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında sağlıklı ve ideal bir şehir hayatı için hizmete sunulan, bisiklet kiralama sistemi Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (Kobis)’e ilgi […]
  • Saygısızlık Yapan Şoföre Kocaeli Büyükşehir Cezayı Kesti Özel halk otobüsü şoförünün yolcusuna yaptığı kötü davranış ihbarını alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 30 gün çalışmamasına ve 3 gün süre ile aracın trafiğe men dilmesine karar verdi. […]
  • Kocaeli’de Korsan Taşımacılara Göz Açtırılmıyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesine bağlı denetim ekipleriyle İl Emniyet Müdürlüğü trafik polisleri, korsan taşımacılığın önüne geçilmesi için denetimlerini sürdürüyor. […]
  • Bu otobüs hattı Kocaelileri dünyaya ulaştırıyor Bu otobüs hattı Kocaelileri dünyaya ulaştırıyor :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi UlaşımPark A.Ş. tarafından Sabiha Gökçen Havalimanı’na yolcu taşıma hizmeti veren 250 No’lu hatta otobüs […]

Yorum Yaz

26 / 2,183