Alsancak Garı Yaklaşık Bir Yıl Tren Seferlerine Hizmet VeremeyecekGünde ortalama 140 bin yolcu taşıyan 80 kilometrelik İZBAN hattı üzerinde yapılacak yeni düzenlemeler nedeniyle tarihi Alsancak Garı, tahminen bir yıl süreyle tren seferlerine kapatılacak. Her gün binlerce yolcuyu ağırlayan istasyonun kapatılmasının ardından yolcular otobüslerle taşınacak.

Anadolu’daki ilk demir yolu hattının başlangıç noktası olan İzmir’in tarihi Alsancak Garı, Büyükşehir Belediyesi ve TCDD işbirliği ile hizmete giren Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu sistemi İZBAN’ın yeni istasyonu ve alt geçit yapımı nedeniyle tren seferlerine kapatılacak. Egeli Sabah’ın haberine göre, normal tren seferlerinin yanı sıra, 80 kilometrelik İZBAN hattın da en önemli istasyonlarından birini içinde barındıran Tarihi Gar, Büyükşehir Belediyesi ile TCDD arasında imzalanacak protokolle yaklaşık bir yıl tren seferlerine hizmet veremeyecek. Bu sürede Alsancak-Kemer İstasyonları arasında kalan Hilal bölgesine yeni bir istasyon yapılacak. Ayrıca banliyö seferleri yüzünden kapatılan Ege Mahallesi’ndeki hemzemin geçidin yerine de yerin 8 metre altından geçecek bir alt geçit inşa edilecek. Henüz netleşmeyen projenin Nisan veya Mayıs ayında hayata geçirilmesi beklenirken, Alsancak Garı’nı kullanan yolcuların mağdur olmaması için Kemer ve Halkapınar İstasyonları’ndan otobüsler kaldırılacak.

Büyükşehir yapacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile projeyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü belirten TCDD 3.Bölge Müdürü Sabahattin Eriş, önümüzdeki aylarda imzalanması beklenen protokol doğrultusunda tarihi Alsancak Garı’nın tüm tren seferlerine kapatılacağını söyledi. Konuyla ilgili ilk kez konuşan Eriş, banliyö hattı üzerindeki yapım çalışmalarının tamamlanacağı güne kadar İZBAN’ın Alsancak’a uğramadan doğrudan gideceğini, normal tren seferlerinin ise Basmane Garı’ndan sürdürüleceğini dile getirdi. Yeni istasyonu ve alt geçidi Büyükşehir Belediyesi’nin yaptıracağını da söyleyen Eriş, “Şuan hazırlanmış bir proje yok. Ancak Büyükşehir Belediyesi’nin bizden bir talebi oldu. Bu talebi değerlendiriyoruz. Vatandaşın mağdur olmaması için ince eleyip sık dokuyoruz. Projeyi hayata geçirmek için Alsancak Garı’nı kapatmamız gerekiyor. Bu sürede yolcuların ulaşımı için alternatif sistemler düşünmeliyiz. Biz dört ay gibi çok kısa bir zamanda projeyi bitirmek istiyoruz. Vatandaşın mağdur olmasını istemiyoruz” dedi.

Metroya aktarma olacak
İZBAN hattı üzerine inşa edilecek Hilal İstasyonu’nun Bornova-Üçyol hattı arasında hizmet veren metro ile bağlantısının da olacağını kaydeden Eriş, şimdiye kadar Halkapınar İstasyonu’ndan yapılan aktarmaların yeni istasyonun faaliyete geçmesiyle buradan da yapılacağını söyledi. Eriş, “İZBAN yolcusunun sayısı her geçen gün artıyor. Şuanda bile tahmin edilenlerin çok üzerinde bir yolcu kapasitemiz var. Bu nedenle Halkapınar İstasyonu’nda maalesef yığılmalar yaşanıyor. Bu yeni istasyon sayesinde Gaziemir istikametinden gelen İZBAN yolcuları Alsancak’a girmeden metroya aktarma yapabilecek. Bu da yaklaşık 10 dakikalık bir vakit tasarrufu demektir. Vatandaş Halkapınar’a gitmek zorunda kalmadan Hilal İstasyonu’ndan metroya binerek Bornova veya Üçyol yönüne gidebilecek” diye konuştu.

Havaalanı istasyonu da yıkılıyor
İZBAN seferleri nedeniyle kapatılan Ege Mahallesi hemzemin geçidinin yerine 8 metre derinlikte ve 20 metre genişliğinde bir alt geçidin yapılacağını söyleyen TCDD 3. Bölge Müdürü Eriş, ayrıca İZBAN’ın Adnan Menderes Havaalanı’ndaki Havalimanı İstasyonu’nun da bu yıl yıkılarak yenileneceğini sözlerine ekledi. Bu üç yeni projenin de seferlerin aksamasına neden olmaması için iyi bir planlamaya ihtiyaç duyulduğunu belirten Eriş, “Bu üç düzenlemenin de en az sürede ve en az rahatsızlık verecek şekilde hayata geçirilmesi lazım. Bu nedenle çok iyi bir senkronizasyon yapmamız gerekiyor. İnce eleyip sık dokuyarak sıralamasını doğru yapmalıyız. Ben önceliğin Hilal İstasyonu’ndan verilmesinden yanayım. Çünkü Halkapınar’daki yolcu yoğunluğunun biran önce azaltılması gerekiyor. Hem Hilal İstasyonu’nun yapımı sırasında Ege Mahallesi’nin alt geçidi de yapılır. Ama havalananı işleten TAV firması önce hareket ederse oradan da başlayabiliriz” dedi.

Kaynak : http://www.egedesonsoz.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 / 1,695