Ankara-Sivas hızlı tren projesi 2016 yılında tamamlanacakAnkara-Sivas arasını 3 saate indirecek hızlı tren projesinin Yozgat ayağında çalışmalar sürüyor.

Ankara-Sivas arasını 3 saate indirecek hızlı tren projesinin Yozgat ayağında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Yerköy-Sivas altyapı çalışmalarda yüzde 50 oranında ilerleme kaydedilirken, Ankara-Kırıkkale-Yerköy kesiminin ihalesine bu yıl içinde çıkılacak. TCDD’den üst düzey bir yetkili, ana güzergah çalışmalarının kazı, dolgu, alt temel tabakası, beton miktarı, kazı, tünel şeklinde devam ettiğini karayolu projesinin gündeme gelmesi nedeniyle Ankara-Yerköy hattı ihalesinin geciktiğini ifade edildi. Bu durumun karayoluyla, demiryolunun projeleri birbiriyle çakıştığı anlamına geldiği belirtiliyor. TCDD’den yapılan açıklamada projenin 2016 yılında biteceği ifade edildi.

Yozgat-Sivas hattını Türk-Çin ortaklığı yapıyor

Ankara-Sivas arasına yapılacak hızlı trenin Yozgat (Yerköy)-Sivas bölümü için çıkılan ihalede en düşük teklifi 839 milyon dolarla China Major Bridge Engineering (Çin) – Cengiz İnşaat – Limak ve Kolin İnşaat’ın oluşturduğu ortak girişim grubu vermişti. İhaleyi kazanan firma, kazı ve dolgu gibi toprak işlerini, menfez, alt ve üst geçitleri, geçiş köprülerini, karayolu geçiş köprüsünü, 4 tane viyadük ve 7 adet delme tünelin inşaatını gerçekleştirecek. Hattın 3 yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

19 / 2,650