Bu projeler neden ötelendi? | OtoyolBu projeler neden ötelendi? | Otoyol

“Aslan payı lafta kaldı” dedik diye ortalık karıştı.

Yok efendim, Bursa 2012 bütçesinden 10 katrilyonluk katkı alıyormuş?

Bursa’nın Ankara’da lobisi varmış?

Bursa’nın devlete verdiğinin hepsini geri alması mümkün değilmiş, o zaman Bitlis, Siirt, Sinop, Tunceli nasıl kalkınacakmış?

Mesela otoyol ve hızlı tren projeleriyle Bursa’ya 9 milyar liralık bir yatırım kazandırılmış?
10 milyar liralık otoyol projesinin 5,5 milyar liralık bölümü Bursa’dan geçiyormuş?
İhalesi yapılan hızlı tren projesi Bursa ayağının maliyeti 2,7 milyar lira imiş?
Daha neler neler.

Bunları okuyunca doğrusu dondum kaldım! Bu kadar da afaki konuşulmaz ki?

VERDİĞİMİZİN YÜZDE 7’SİNİ ALDIK!..
Önce şunun altını çizelim.
Ben hiçbir zaman Bursa devlete ne veriyorsa hepsini yatırım olarak geri alsın demedim ki.
Yıllardır verdiğine göre aldığının yeterli olmadığını, bu yüzden Bursa’da devam eden yatırımların zamanında bitirilemediğini ve hep ötelenmek durumunda kalındığını savundum.
Neden böyle düşündüğümü bir kez daha söyleyeyim.

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı illerin bütçe rakamlarına göre, Bursa 2004-2011 yılları arasında devlete tam 32 milyar 90 milyon 887 bin lira katkıda bulunmasına karşın, aynı dönemde Bursa’daki kamu yatırımlarına ise yalnızca 2 milyar 270 milyon 732 bin lira harcanabilmiş!

Aldığımız verdiğimizin sadece yüzde 7,07’si.
Bu tutar ve ortaya çıkan bu oran karşısında, Bursa’nın genel bütçeden hak ettiğini aldığı söylenebilir mi?

ÖTELENEN PROJELER…
Şimdi söylenenlere bakalım.
İzmit Körfez geçiş köprüsünün de içerisinde yar aldığı Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun ihalesi 6,5 milyar dolara yapıldı. Bağlantı yollarıyla 421 kilometre uzunluğundaki otoyolun Bursa geçişi 135 kilometre ve bunun 40 kilometresi de hazır (Batı Çevre Otoyolu!). 95 kilometrelik otoyol 5,5 milyar liraya mı mal olacak?

Hızlı tren projesi Bursa ayağı maliyetinin 2,7 milyar lira olduğu nerede yazılı, bu nasıl hesaplanmış doğrusu bunu da anlayamadım!

2012’de bildiğim kadarıyla toplam 38 milyar liralık yatırım yapılacak ve bunun 18,2 milyar lirası genel bütçeden karşılanacak.

Söylenenlere göre ise Bursa 2012’de bu rakamın 10 milyar lirasını alacakmış!

Eğer böyle ise; Bursa’nın Ankara’da güçlü bir lobisi var ve 2012 bütçesinden de yatırımlara 10 milyar lira alınacaksa; 2011 yatırım programında açıklanan Bursa’daki bir çok kamu projesinin bitiş tarihi 2012 yatırım programında neden değiştirildi?

Yenişehir 1.merhale sulama, İznik 2. merhale sulama, Emet-Orhaneli sulama, Bursa-Karacabey yol, Bursa-Yalova yol, Bursa-İnegöl-Bozüyük yol, Bursa Çevre Otoyolu, Yenişehir-Osmaneli yol, Bandırma-Bursa-Ayazma-Osmaneli hızlı tren, Gemlik içme suyu, Dörtçelik Ruh Sağlığı Hastanesi, MKP kadın doğum ve çocuk hastanesi ve Bursa-Karacabey Yeşildere sulama projelerinin bitiş tarihleri neden ileri yıllara ötelendi acaba?

Üstelik aralarında başlama tarihi 1991 ve 1993 olan saydığım bu projelere konulan 2012 yılı ödenekleriyle bir çoğunun öngörülen ve ötelenen bitiş tarihlerinde tamamlanması da pek olası görünmüyor. Dolayısıyla bir çok projenin bitiş tarihi kıt ödenekler yüzünden bilmem kaçıncı kez yine ötelenmek durumunda kalınacak ve Bursa’nın bu projelerden yararlanması uzadıkça uzayacak. Benim karşı çıktığım bu ve Bursa böyle bir tabloyu hiç hak etmiyor!

otoyol

Kaynak : http://www.bursahakimiyet.com.tr/

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

23 / 2,295