Bursaray adım adım KesteleBursaray’ı Gürsu ve Kestel’e ulaştıracak 8 kilometrelik hattın çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Hattın inşaatı kapsamında 7 istasyon, 1 batçık, 1 bakım merkezi, 3 trafo ve 1 depo sahası yapılacak.

İller Bankası’ndan sağlanan krediyle yapılacak olan Bursaray Kestel hattında 3 istasyonun inşaatı başlarken, 1 istasyonun inşaatına ise bu ay başlanacak. Diğer istasyonlar ise Ankara Yolu trafiğinin olumsuz etkilenmemesi için kademe kademe yapılacak. Proje kapsamında yapılacak olan Esenevler Kavşağı’nın çalışmaları da tüm hızıyla sürerken, 3 adet trafo binasının kaba inşaatları tamamlandı.

3 İSTASYONUN İNŞAATI SÜRÜYOR…

Kestel hattının istasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. 2, 3 ve 4 nolu istasyonların çalışmalarına başlanırken 1 nolu istasyonun çalışmaları ise bu ay başlayacak.

Erikli lambalarının devamında yer alan 2 nolu istasyonun kazı çalışmalarında yüzde 60 seviyesine ulaşılırken, önümüzdeki günlerde betonarme imalatlarına başlanacak. Esenevler Kavşağı ile Otosansit Kavşağı arasında yer alan 3 nolu istasyonun ise kazı çalışmalarının yüzde 70’i tamamlanırken, betonarme imalatları hızla devam ediyor. İstasyonun ayrıca inşaat işlerinin yüzde 30’unun bitirildiği öğrenildi.

Otosansit Kavşağını geçtikten sonra Kamyon Garajı’na gelmeden konumlandırılan 4 nolu istasyonun da kazı çalışmaları yüzde 70 seviyesine geldi. Betonarme imalatları devam eden istasyonun inşaat çalışmalarının yüzde 10’u tamamlandı. Kestel güzergah üzerindeki tren yolu kısmını içeren hat yolunun da kazı çalışmaları devam ederken, kısa sürede prefabrik hat yolu ayrım duvarının montajına başlanılacağı öğrenildi.

ESENEVLER KAVŞAĞI…

Kestel hattı projesi kapsamında yapılacak olan ve Bursaray’ın karayolu ile kesişmesini engelleyecek olan Esenevler Kavşağı’nın çalışmaları da aralıksız sürüyor. 2 nolu istasyonu geçtikten sonra Otosansit Kavşağı’na benzer şekilde tasarlanan Esenevler Kavşağı’nın kazı imalatlarının yüzde 85’i tamamlanırken, betonarme çalışmalarına hızla devam ediyor. Kavşağın inşaat çalışmaları ise yüzde 35 seviyesine ulaştı.

Esenevler Kavşağı çalışmaları kapsamında; bir araç için 3 metrelik şerit ile beraber, diğer bağlantı yollarında ve kavşak kollarında yolun her iki tarafında yarımşar metrelik banketler yapılacak. Tüm kavşak kollarının şerit genişliği 6 metre olarak tasarlanan kavşağın eğimleri ise altgeçit giriş tarafında yüzde 3.5 ve çıkış tarafında yüzde 5 olarak tasarlandı. Esenevler Kavşağı’nın yaya yolları ise; kavşak bölgesinde 2.50 metre, yan kollarında ise 2 metre genişliğinde yer alacak şeklinde planlandı.

Bursaray istasyonu ise; Kestel istikametine gidişte kavşağın yaklaşık 300 metre ilerisinde yer alacak.

KÖPRÜ İNŞAATLARI…

Bursaray Kestel hattının en önemli sac ayağından biri de Ankara Yolu üzerindeki Hacivat, Balıklı ve Deliçay köprüleri. Yenilenmesi ve genişletilmesi gereken 3 köprünün inşaatını Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün üstlenmesi bekleniyordu. Ancak Karayolları köprülerin yenileme işini üstlenmeyince Büyükşehir Belediyesi zaman kaybetmemek için işe başladı. Bu ay başında körprülerin altyapı deplase işlemlerini başlatan Büyükşehir, inşaat ihalesini de geçtiğimiz hafta gerçekleştirdi.

3 şerit gidiş, 3 şerit geliş ve Bursaray için de gidiş-geliş şeriti olmak üzere her dere üstünde ayrı ayrı 3 köprü şeklinde inşaa edilecek olan köprüler için müteahhit firmaya 350 gün süre veren Büyükşehir, temeli de bu ay içinde. Ankara Yolu’ndaki trafiği göz önüne alan Büyükşehir, köprüleri büyük ihtimal ile sıra sıra yapacak. Bölgedeki trafiği ve alternatifleri masaya yatıran Büyükşehir yetkililerinin vereceği rapor doğrultusunda, ilk olarak Hacivat deresi üzerindeki köprüye başlanacak. Bu köprülerin inşaatı sürerken de zaman kaybetmemek amacıyla sırasıyla Balıklı ve Deliçay köprülerinin inşaatları da başlanacak.

Kaynak: Olay Gazetesi – SEYİT GÜNDOĞAN

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 1,655