Hatay’a Lojistik Köy GündemdeLojistik Master Planı Tanıtım Toplantısı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılımı ile, 21 Ocak 2012 Cumartesi günü Hatay Valiliği Tayfur Sökmen Toplantı Salonu’nda yapıldığı bildirildi.

Toplantıya, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Mehmet Öntürk, Hacı Bayram Türkoğlu, Adem Yeşildal, Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl, M. Ali Ediboğlu, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Antakya Belediye Başkanı, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Koç, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin ve DOĞAKA Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Antakya ve İskenderun Sanayi Odası Başkanları, İskenderun Deniz Ticaret Odası Başkanı, Organize Sanayi Odası Başkanı ve diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda, Lojistik Master Planı’nın yanı sıra ilimizde yapılması düşünülen İl Afet ve Acil Durum Yönetim ve Koordinasyon Merkezi ile İl Özel İdaresi yeni hizmet binası konusunda yapılan çalışmalar da ele alındı.

VALİ LEKESİZ: ÇALIŞMALAR 17 AYDIR SÜRÜYOR

Toplantının açış konuşmasını yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, İskenderun Limanı merkezli bir Lojistik Köy kurulması için Master Plan çalışmalarını başlattıklarını hatırlatarak, “Yaklaşık 17 aydır yapılan çalışmalar sonunda bitti. Bugün bu toplantıda, bundan sonra il olarak takip etmemiz gereken aşamalar nelerdir, projenin detaylarında neler yer almaktadır gibi konuları, bizlere bu konuda büyük desteği olan Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin’in sunumunda göreceğiz. Bu vesile ile kendisine teşekkür ederim.” dedi.

LOJİSTİK MASTER ÇALIŞMASI MASAYA YATIRILDI

Daha sonra Lojistik Master çalışmasını yürüten Atilla Yıldıztekin, Lojistik Master Planı ve İskenderun merkezli Lojistik Köy kurulması, bunun ilimize ve ülkemize katacağı değer hakkında katılımcılara ayrıntılı olarak bilgi verdi.

“Lojistik Master Planı ile bölgede aktif halde bulunan lojistik odakları, lojistik ile ilgili küresel stratejileri, AB stratejilerini ve ulusal stratejileri derleyerek yerel stratejileri belirlemek, bölgede intermodal taşımacılık alt yapısını oluşturmak, gelecekte artacak olan lojistik talebin bölgenin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, iş gücü yaratılması ve ülke ekonomisine katkısının artırılması için yapılması gerekenleri belirlemek, lojistik hizmetler için operasyonda çalışacak, uzmanlaşacak ve yönetecek elemanların temin edilmesi için gereken eğitim altyapısını, ‘İskenderun Lojistik Köyü’nün’ kurulması gerekliliğini ortaya koymak, ‘Antakya’da Lojistik Merkez’ kurulması gerekliliğini ele almak amaçlanmıştır.

İSKENDERUN LİMANI’NIN DEVREYE GİRMESİ İLE BÖLGEDE BÜYÜK BİR CANLILIK YAŞANACAK

Lojistik Köy ve Destek Merkezi ile İskenderun’un ulusal ve uluslararası taşımacılıkta pazar payı arttırılacak, Asya, Avrupa ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği bölgemizde, küresel rekabet avantajı yaratacak, İskenderun Limanı, Doğu Akdeniz’in uluslararası aktarma limanı haline gelecek, bölgenin, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde GAP Projesi çerçevesinde oluşacak tarıma dayalı endüstriyel ürünlerin hammadde ve yarı mamul ihtiyaçlarının karşılanmasında ve buralarda üretilecek ürünler için bir giriş-çıkış kapısı olacak, Hatay’ın Orta Asya ve hatta Uzak Doğu ürünlerinin Batı pazarlarına ulaştırılmasında önemli bir denize çıkış noktası olacak, Anadolu’ya gidecek veya Anadolu’dan ihraç edilecek ürünlerin transfer merkezi haline gelecek, lojistik sektöründe hizmet kalitesi artacak ve operasyonel maliyetler düşecek, mevcut yapıyı bozmadan planlanan lojistik tesisler, şehrin yerleşim, çevre ve trafiğini rahatlatacaktır.

2012 yılı Ocak ve Şubat aylarında Lojistik Master Plan Platformu oluşturulacak, ilgili kurumlar, genel müdürlükler ve Bakanlıklar ile proje görüşmeleri yapılacaktır.

Mart ayından sonra ise, müteşebbis heyet kurularak Bakanlık başvurusu gerçekleştirilecek. İskenderun Uluslararası Lojistik Fuarı ile İskenderun Uluslararası Lojistik Konferansı düzenlenecek. ‘İskenderun İhtisas Lojistik Organize Sanayi Bölgesi’ kurulacak. İş planının hazırlanması ve ekibin belirlenmesinden sonra ‘İskenderun Lojistik Danışma Merkezi’ kurularak çalışmalar başlayacak.”

İL AFET VE ACİL DURUM YÖNETİM VE KOORDİNASYON MERKEZİ KURULACAK

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, olası bir afet veya acil durumda, afet veya acil durumun etkilerinin ortadan kaldırılmasına yönelik etkin ve seri bir yönetim ile koordineyi sağlamak, normal yaşama dönüşü kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla İl Afet ve Acil Durum Yönetim ve Koordinasyon Merkezi yapımı için çalışmaların yaklaşık 18 aydır devam ettiğini hatırlatarak, projenin sonuçlandığını ve ihale aşamasına geldiğini söyledi.

Vali Lekesiz, konuyla ilgili olarak dünyadaki örneklerin incelendiğini de hatırlatarak, “Hem afet olan yerlere kolay ulaşılabilecek şekilde ilimizin aşağı yukarı orta merkezinde, hem de hava yolu ile ulusal ve uluslararası yardımlar geldiğinde burada depolanması açısından şehirden makul mesafede olmasına özen gösterdik. Burası, halkın toplanma alanı veya bireysel taleplerin karşılanacağı yer değil, tam tersine il genelinin afet açısından sevk ve idare edileceği merkezdir.” dedi.

Acil durum çağrı merkezini de buraya dâhil etmek istediklerini ve konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile görüşüldüğünü ifade eden Vali Lekesiz, “Ülkemizde acil hallerle aranan yaklaşık 60 tane çağrı numarası var. Oysa acil numaraları vatandaşın kolayca hatırlayabilmesi ve başına bir hal geldiğinde gecikmeden arayabilmesi önemli. Gelişmiş ülkelerde bu tek numaradır ve çocukluktan itibaren o tek numara öğretilir. Ülkemizde de şimdi birkaç ilimizde pilot çalışma başlatıldı. Bu uygulamanın 3.’sü, ilimizde kurulacak olan İl Afet ve Acil Durum Yönetim ve Koordinasyon Merkezi’nde yapılacak.” dedi.

Daha sonra Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Yücelen konu ile ilgili bir sunum yaptı.

Depreme dayanıklı ve Antakya mimarisine uygun olmasına özen gösterilen Merkezde, coğrafi ve meteorolojik veriler, kamera görüntüleri ile desteklenen ve afet bilgi sistemi ile uyumlu bilgisayar ağı oluşturarak, kurumlararası bilgi paylaşımı, kaynakların etkin yönetimi, afet yöneticilerinin daha sağlıklı karar alması, operasyonun koordine edilmesi, merkezi idareye bilgi akışı sağlanarak daha etkin bir afet yönetimi sağlanacak.

Hatay Valisi Lekesiz, ilimizdeki Lojistik Köy, İl Afet ve Acil Durum Yönetim ve Koordinasyon Merkezi gibi hizmetler ve diğer tüm hizmetler için Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e, Milletvekillerine, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve çalışanlarına, DOĞAKA Genel Sekreteri ve çalışanlarına, sanayi odalarının başkan ve çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür etti.

BU ŞEHRİN GECİKMİŞ ADIMLARIDIR

Toplantı sonrasında bir değerlendirme yapan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Karşılıklı istişare ile bu hizmetlerin ilimize kazandırılması noktasında önemli çalışmalar yapılıyor. Bugün konuştuğumuz bu konuların hepsi, bu şehrin gecikmiş adımlarıdır. Gerek Lojistik Merkez, gerekse İl Afet ve Acil Durum Yönetim ve Koordinasyon Merkezi, bütün bunlar bizim ihtiyacımız olan şeyler. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Kaynak : http://www.atayurtgazetesi.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,605