Hızlı tren için ek finansman yürürlükteDevlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin ek finansmanı amacıyla 13 Aralık 2011 tarihinde Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ile imzalanan 400 milyon Euro tutarındaki krediye ilişkin Sözleşmesi yürürlüğe girdi.
Banka krediyi en fazla 16 dilim halinde ödeyecek. Kredinin son bakiyesini meydana getiren en son dilim hariç her bir dilim asgari olarak 25 milyon Euro tutarında olacak. TCDD’nin Gebze (İstanbul’un 44 kilometre doğusu) ve Ankara arasında yolcu trafiği için 478 kilometre uzunluğunda elektrikli, çift hatlı yüksek hızlı demiryolu yapımına ilişkin projenin ilk maliyeti 2 milyar 566 milyon Euro olarak tahmin edildi. Bazı teknik değişiklikler ve ilave yapılardan ötürü projenin toplam maliyetinin ise 3 milyar 648 milyon Euro tutarında olacağı tahmin edildi.
Karar kapsamında projenin finansman şeklinin şöyle olması bekleniyor:
“2 milyar 78 milyon Eurosu Türk Ulusal Bütçesi, 120 milyon Eurosu Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan mali katkı, 1 milyar 450 milyon Eurosu bankalardan sağlanan kredi.”

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 / 1,761