İzmir-Denizli arası hızlı tren projesi için start veriliyorDün sabah Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu başkanlığında oluşan heyet, AYTO yöneticileri Kenan Vardar, Mehmet Özgen, Selim Sır, Ömer Özkaya, Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel, Aydın Ticaret Borsası Meclis Üyesi Ali Marmara, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Hulusi Akşit, Aydın Ziraat Odası Başkanı Rıza Posacı, Nazilli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Pirinç, Nazilli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahiye Çağlar, İsabeyli Belediye Başkanı Bekir Kuvvet Erim’den oluşan heyet Ankara’nın yolunu tuttu.

Ankara’da Aydın heyetini karşılayan Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Gültekin Kılıç ve Semiha Öyüş ile birlikte Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’nde İzmir-Denizli arasına hızlı tren taleplerini iletti.

Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman, Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman ve daire başkanlarının katıldığı toplantı ile ilgili konuşan AYTO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Hakkı Dokuzlu, “ Aydın’ın sivil toplum örgütleri olarak Ankara’ya çıkartma yaptık. İzmir – Denizli arasına hızlı tren talebimizi ilettik. Toplantımız olumlu bir seyir gösterdi. Başta DDY Genel Müdürü Süleyman Karaman olmak üzere DDY yetkilileri bizlere Aydın-İzmir demiryolunun 1856 yılında ülkemizde ilk kez yapılması nedeniyle özel bir anlam taşıdığını, ilke kez bu şekilde bir şehrin sivil toplum örgütü temsilcilerinin bu kadar kalabalık bir şekilde kendilerini ziyaret ettiklerini bu anlamda daha çok heyecanlandıklarını ifade ettiler. Bu proje için önümüzdeki günlerde Aydın’ı ziyaret edeceklerini, yerinde görüp inceleyeceklerini ifade ettiler” dedi.

Aydın Sanayi Odası Meclis Başkanı Yalçın Pekgüzel ise, EXPO 2020’nin İzmir’de yapılacak olması nedeniyle İzmir-Denizli arası hızlı tren hattının önem arz ettiğini ifade ederek “İngiltere ve Avrupa’da hızlı tren ile ulaşım çok rağbet görmektedir. Daha tehlikesiz ve daha ucuz olması ve zaman kazandırması bakımından çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Kaynak : (MB-İK)

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,173