Kadıköy-Kartal metrosunda geri sayım başladıAnadolu yakasının trafik sorununa çare olacak en önemli çözümlerden biri olan Kadıköy-Kartal Metrosu’nun yüzde 98’i tamamlandı. Sadece istasyonlarda küçük rötuşlar ve duraklarda çevre düzenlemesi kaldı.

Metro içinde en çok da engelli vatandaşlar düşünüldü ve onlara uygun yürüyüş yolları yapıldı.
5 yılda biten hat üzerinde 16 istasyonun yer aldığını, hat yakın bir gelecekte Pendik ve Kaynarca’ya kadar uzayacak.

Kartal’dan Kadıköy’e 29 dakikada ulaşan, günde 1.5 milyon İstanbulluyu taşıyacak metro, son deprem yönetmeliğine uygun olarak 9 şiddetindeki depreme dayanıklı ve bu riske göre inşa edildi.

METRONUN TEKNİK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Toplam vagon sayısı 144’e çıkarılan metroda 4’lü tren dizisinde toplam 1084 yolcu, 8’li tren dizisinde toplam 2 bin 168 yolcu taşınabilecek.

Tüm araçlar, sürücüsüz kullanım özeliğine uygun olarak imal edildi.

Bu sayede geceleri parklanma, tamir-bakım atölyesine intikal gibi operasyonlar, kontrol merkezindeki bir operatör vasıtasıyla ve sürücüsüz yapılacak.

Bu durum, işletmeye ekonomi ve esneklik sağlayacak. Vagonlar arasında birbirine geçiş imkânı sağlayan ara geçiş yolları mevcut.

Yolcuların 4 vagondan oluşan bir tren içerisinde homojen dağılımı mümkün olacak.

Vagonlarda ısıtma, soğutma ve havalandırma mevcut. Yolcu güvenliği için araç içi ve dışı, kapalı devre kamera sistemiyle izlenecek.

Aracın dışında hangi yöne gittiğini gösteren dijital göstergeler olacak.

Vagon içinde kapı üstlerinde aracın hangi istasyona doğru gittiğini, hangi istasyonları geride bıraktığını, hattan aldığı on line bilgiyle yolculara farklı ışıklarla gösteren “Dinamik Yol Haritası” bulunacak.

Bu yol haritası üzerinde diğer ulaşım sistemlerine aktarma noktaları gösterilecek.
Her araçta yolcuları bilgilendirmek ve reklam amaçlı kullanılmak üzere 8 adet yolcu bilgilendirme ekranı (LCD ekran) bulunacak.

Konforlu bir yolculuk için titreşim ve ses izolasyonuyla yangın izolatörleri olacak.

Kadıköy-Kartal metro hattı tamamlandığında (Marmaray, Yenikapı-Hacıosman, Otogar-Bağcılar-İkitelli hatları gibi yapımı devam eden diğer hatlar tamamlandığında) Kartal’dan metroya binen biri için yolculuk süreleri Kadıköy 29 dakika, Üsküdar 35 dakika, Yenikapı 47 dakika, Taksim 55 dakika, Otogar 66 dakika, Hacıosman 79 dakika, Havalimanı 79 dakika, Olimpiyat Stadı 89 dakika olacak.

Kaynak : http://www.haber7.com/

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

15 / 3,145