Marmaray kapsamında Kazlıçeşme-Yedikule hattı havai hat işleri Metroray tarafından tamamlandıMETRORAY, Kazlıçeşme-Yedikule hattını tamamlandı ve bu hat tren işletimine açıldı. Trenin yeni hattan ilk geçişini buradan izleyebilirsiniz.

Marmaray BC1 Projesi kapsamında inşaatı devam eden Kazlıçeşme-Ayrılıkçeşme tüp geçit hattında çalışmalar trenlerin tünele gireceği Yedikule-Kazlıçeşme arasında yoğunlaştı. Tüp geçit tüneline giriş yapılacak olan Yedikule şaftı çıkışı ile Kazlıçeşme istasyonu arasındaki güzergah, mevcut banliyö hattı ile çakıştığından dolayı güneyde deniz tarafında geçici bir hat yapıldı. Halkalı-Sirkeci banliyö trenleri bu geçici hattan geçerek Yedikule’ye ulaşıyorlar. Banliyö tren hattı burada tek hat üzerinden işletiliyor. Marmaray kapsamında şaft çıkışından itibaren Kazlıçeşme’ye kadar çift hatlı aç-kapa tüneli şeklinde ilerleyecek olan hat Kazlıçeşme’den itibaren 3 hatta çıkacak. 3. hat şehirlerarası yolcu trenlerine ayrılacak.

Geçici hattın yapılması çok önemli bir gerçeği de göz önüne çıkardı. Şöyle ki; yapılan geçici hattın işler bitince kaldırılmayıp, tüp geçitin yoğun olduğu saatlerde Halkalı’dan gelen trenlerin bu geçici hat vasıtasıyla eski güzergahı takip ederek Sirkeci’ye ulaşmaları mümkün olabilir. Böylece Halkalı-Gebze trenlerinin yanına ek olarak Halkalı-Yedikule-Sirkeci, Atatürk Havaalanı-Yedikule-Sirkeci, Ispartakule-Yedikule-Sirkeci, Çatalca-Yedikule-Sirkeci, Çorlu-Yedikule-Sirkeci, Çerkezköy-Yedikule-Sirkeci, Tekirdağ-Yedikule-Sirkeci, Trakya-Yedikule-Sirkeci, Kapıkule-Yedikule-Sirkeci gibi, tüp geçit hattını meşgul etmeyecek bölgesel ve banliyö tren seferleri mümkün olabilir.

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,923