Mustafa Öztürk: 2023’e Türkiye’yi hızlı tren ağları ile örülmüş olarak göreceksinizAk parti bursa milletvekili mustafa öztürk.
Enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtulmak için enerjiyi verimli kullanmalıyız.

– AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, öğrencilere enerji tasarrufunun önemini anlattı.

Özel Osmangazi İlköğretim Okulu’nda Enerji Verimliliği Haftası dolayısıyla düzenlenen konferansa konuşması olarak Milletvekili Mustafa Öztürk ile Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal katıldı. Öğrencilerden enerji israfına dikkat etmelerini isteyen Öztürk, “Günlük hayatımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı sağlamalıyız. Binalarda yalıtımla yüzde 30, sanayide yüzde 20 ve ulaşımda yüzde 15 enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bu da dört Keban Barajı, yani 7 buçuk milyar lira eder. Kullandığımız enerjinin yüzde 70″ini yurtdışından döviz olarak satın alıyoruz. Dışa bağımlı bir şekilde yaşamamak için enerjiyi daha verimli kullanmalıyız. 100 watt’lık lambalar yerine tasarruflu 20 watt’lık lamba kullanmalıyız. Çünkü her evde üç tane lambayı bu şekilde değiştirmiş olsak, Keban Barajı’nın ürettiği elektriğin iki misli tasarruf edilmiş olur” dedi.

Enerji verimliliğinin artırılmasında ulaşımın da mühim olduğunu söyleyen Öztürk, “Hem toplu taşıma, hem enerji tasarrufu, hem de ülkemizin gelişmişliği anlamında çok önemli projelerden biri de demir yolu ve hızlı tren projesidir. 2023’e Türkiye’yi hızlı tren ağları ile örülmüş olarak göreceksiniz. Bursa-Ankara, Bursa-İstanbul ve Bursa-İzmir hızlı tren ağının ilk ayağıdır. Şu anda Bursa-Yenişehir için ilk adımı attık. İmzalanan projeleri 2016 yılında tamamlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

ENVER Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal ise, “Enerji ile ilgili giderek artan talep ve buna karşılık sunulan arz dengesi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de verimlilik konusunu ön plana çıkarmıştır. Bursa, bu alanda da öncü çalışmalar yapmaktadır. Başta valilik bünyesinde oluşturulan Enerji Verimliliği Koordinasyon Merkezi ile tüm kamu, özel ve sivil toplum örgütleri iş birliği halinde bu önemli meseleye çözüm getirilmeye çalışılmaktadır. Enerji verimliliği, ulaşımdan sanayie, okullardan inşaata kadar pek çok alanı ilgilendiren bir meseledir. Enerji verimliliği ile daha fazla işi daha az enerji harcayarak yapmak hedeflenmektedir” dedi.

Kaynak:İHA

Benzer demiryolu haberleri:

Yorum Yaz

24 / 2,939