TCDD, Başkentray Projesi’nin ayrıntılarını açıkladı

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara’daki Banliyö taşımacılığının, yaklaşık yarım milyar dolar harcanarak metro seviyesine çıkarılacağını ve diğer raylı sistemlerle entegre edileceğini söyledi. -Karaman, “Banliyö trenlerinin servisten kaldırıldığı 1 Ağustos’tan bu güne kadar yürütülen Başkentray Projesi bittiğinde Başkent Ankara’da her 2.5 dakika bir tren kalkacak ve günde 200 bin kişi taşıyacak” dedi.

ANKARA (ANKA) – Nüfusu 5 milyon kişiye dayanan Başkent Ankara’da en son 1970 yılında yapılan rehabilitasyon dışında el atılamayan kent içi demiryolu taşımacığı metrolarla yarışabilir bir düzeye çıkarılıyor.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Türkiye’nin en büyük ve entegre ulaştırma projelerinden olan ve toplu taşımada günlük 33 bin yolcu olan kapasiteyi günlük 200 bin kişiye ulaştırmayı hedefleyen Başkentray projesinin birinci kısmının ayrıntılarını ANKA’ya açıkladı.

TCDD Genel Müdürü Karaman, Ankara’daki Banliyö taşımacılığının yaklaşık yarım milyar dolar harcanarak metro seviyesine çıkarılacağını ve öteki raylı sistemlerle entegre edileceğini söyledi.

Karaman, Banliyö trenlerinin servisten kaldırıldığı 1 Ağustos 2011 tarihinden bu güne kadar yürütülen Başkentray Projesi ile ilgili çalışmalarda özellikle banliyö güzergahında oturanlara sıkıntı verdiklerinin farkında olduklarını kaydederek, “Başkentray projesi bittiğinde Başkent Ankara’da daha önce olduğu gibi 15 dakikada, yarım saatte hatta pik saatler dışında saat başı değil, her 2.5 dakika bir tren kalkacak ve günde 200 bin kişi taşıyacak” dedi.

-ETİMESGUT EMİRLER’E YENİ BİR YHT GARI YAPILIYOR-

TCDD Genel Müdürü Karaman’ın verdiği bilgiye göre, Başkentray Projesi ile Etimesgut Emirler’de yeni bir YHT Gar’ı inşa ediliyor. Tarihi Ankara Garı’nın bulunduğu alana mevcut garın yanına birbiriyle ve diğer metro sistemleriyle entegre yeni bir YHT ve banliyö garı yapılıyor. Başkentray projesin birinci kısım yapım süreci kapsamında Ankara- Sincan arasında TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 3, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından da 5 ana arter alt ve üst geçit yapılıyor.
Geçmişte Ankara Adalet Sarayı’nda olduğu gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına hep arazi veren konumda olduğuna dikkat çeken Karaman, “Şimdi bu durum tam tersine döndü. TCDD Etimesgut/ Emirler YHT gar alanını Özelleştirme İdaresi’nden aldı ve envanterine kattı” diye konuştu.

-BAŞKENTRAY PROJESİ’NİN AYRINTILARI-

TCDD Genel Müdürü Karaman, Başkent Ankara Başkentray Pojesiyle, metro standartlarında banliyö işletmeciği’ne kavuşabilmesi için Sincan-Ankara-Kayaş arasındaki demiryolunun hat sayısının arttırılarak yeniden inşa edilmekte olduğunu kaydetti. Karaman şöyle dedi:

“Başkentray ile Ankara Sincan arasındaki YHT seti ile seyahat süresi kısalacaktır. Ankara Sincan arasında mevcut demiryolları hattında 19 dakika olan YHT seyahat süresi 9 dakika kısalarak 10 dakikaya inecektir. Azalan bu süre Ankara Eskişehir arasındaki YHT’nin seyahat süresini 1 saat 5 dakikaya düşürecektir. Ankara Konya arasındaki YHT süresi de 1 saat 15 dakikaya düşecektir.

-TÜM DEMİRYOLLARI GÜZERHAHI YENİDEN İNŞA EDİLECEK-

Ankara -Behiçbey arasında mevcut 4 yol, 2 adet hızlı tren, 2 adet banliyö ve 2 adet konvansiyonel trenler için olmak üzere 6 demiryolu hattı, Behiçbey Sincan arasında ise mevcut 3 yol, 2 adet hızlı tren, 2 adet banliyö ve 1 adet konvansiyonel trenler için olmak üzere toplam 5 demiryolu hattı inşa edilecek.
Ankara-Kayaş arasında ise, mevcut 2 adet banliyö 1 adet hızlı ve 1 adet konvansiyonel olmak üzere 4 demiryolu yapılacak.

-BANLİYÖ DURAKLARI DA METRO STANDARDINDA-

Sincan-Ankara – Kayaş arasında halen 25 olan Banliyö durakları metro standardına getirilecek. Duraklara yolcu ulaşımları için yaya alt geçitleri iki yönlü olarak planlandı. Peronlarda yolcuların beklemeleri için kapalı alanlar, açık ve kapalı alan aydınlatma sistemleri, görsel biçimlendirme ve yeşillendirme çalışmaları yapılacak. Banliyö istasyonları engelli vatandaşların kullanabileceği hale getirilecek. Banliyö istasyonu tıpkı metroda olduğu gibi yürüyen merdivenler ve asansörler inşa edilerek engelli vatandaşların emrine sunulacak.

-SES VERMEYEN HAYALET BANLİYÖ TRENLERİ –

TCDD Genel Müdürü Karaman, Başkentray Projesi bittiğinde tüm demiryolu hatlarının metroda olduğu gibi ihataya alınacağını ifade ederek, Kayaş- Ankara- Sincan arasındaki mevcut demiryolu koridorunun tamamı ihataya alınacaktır. Yerleşim yerlerinin yoğun olduğu bölgelerde ihatalara ses perdeleri konulacaktır. Bu ses perdeleri sayesinde 2.5 dakikada bir sefer yapacak trenlerin gürültüsü çevre kirliği yaratmadan absorbe edilecektir” değerlendirmesinde bulundu.

-BANLİYÖ YOLCULARI İÇİN YENİ YAŞAM MERKEZLERİ-

TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın verdiği bilgiye göre, yolcu trafiğinin yoğun olduğu Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom Yenişehir Mamak ve Kayaş’da yolcuların gıda, kitap gazete gibi ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabileceği kapalı istasyon alanları oluşturulacak. Şehir merkezinde bulunan Yenişehir istasyonunda alta diğer 6 istasyonda ise istasyon üstünde kapalı modern yaşam merkezleri inşa edilecek.

-TARİHİ ANKARA GAR EN BÜYÜK ENTEGRE MERKEZİ OLUYOR-

Ankara Gar ve çevresi yeniden düzenlenecek ve Mevcut Ankara Gar’ı ile yeni inşa edilecek YHT garı ve Banliyö istasyonu alt ve üst geçitlerle birbirine bağlanacak. Başkentray projesiyle Ankara Garı’nda diğer metro sistemleriyle entegrasyon sağlanacak. Şöyle ki, Keçiören metrosu ile Ankara garında Maltepe Tandoğan yönünde Ankaray ile bağlantı sağlanacaktır. Yenişehir Banliyö istasyonunda Başkent Metrosu ile Kurtuluş İstasyonu’nda da Ankaray ile bağlantı sağlanacak.

-KEÇİÖREN, BATIKENT METROSU VE ANKARAY İLE BAĞLANTILAR-

Mevcut Ankara Garı ile Başkent Ray banliyö peronu ve YHT Gar ve Celal Bayar Bulvarı üzerinden geçerek Keçiören Metrosu arasındaki bağlantı TCDD tarafından yapılacak. Keçiören Metrosu ile Ankaray arasındaki bağlantı ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılacak. Başkentray Projesi kapsamında inşa edilecek yer altı geçişi içinde AŞTİ de olduğu gibi yürüyen bant sistemi konularak konforlu bir geçiş imkanı sağlanacak.

Başkentray projesine göre, Yenişehir Banliyö istasyonundan Başkent Banliyö İstasyonuna bağlantı sağlandı. Yenişehir tren istasyonunu Sıhhiye köprüsü yönündeki çıkışından itibaren yer altından yaklaşık 130 metrelik bir aç-kapa ile Batıkent Metrosu Sıhhiye istasyonuna yolcuların ulaşımı sağlanacak. Geçişte yolcuların konforlu bir erişim sağlaması için tünel içinde yürüyen bant sistemleri ve aydınlatma sistemleri konuldu.

Başkentray projesine göre, Başkentray Kurtuluş İstasyonu’nda Ankaray Kurtuluş İstasyonu arasındaki bağlandı sağlanmış ve yolcuların birbirleriyle bağlantıları bu şekilde sağlanmıştır.

-HEMZEMİN YERİNE ALT VE ÜST GEÇİTLER-

Başkentray Projesiyle Kayaş-Ankara- Sincan arasında başta çiftlik kavşağındaki olmak üzere trafik kazalarının en büyük davetkarlarından olan hemzemin kesişmeler tarih olacağını belirten Karaman, “Başkenray Projesi’nde karayolu taşıt trafiğini de rahatlatacak şekilde yeterince alt ve üst geçitler inşa edilmektedir” diye konuştu.

-MARŞANDİZ KÖPÜSÜYLE İLGİLİ SON KARAR: “YIKILACAK”-

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu Mevcut Anadolu Bulvarı üzerindeki Marşandiz köprüsünün yıkılıp yeniden yapılması fikrinden daha önce vazgeçtiklerini ancak daha sonra yapılan durum değerlendirmesinde bu köprünün yıkılıp yeniden yapılmasına karar verdiklerini belirten TCDD Genel Müdürü şöyle devam etti:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılmakta olan Celal Bayar Bulvarı araç alt geçidi Gazi AOÇ Araç üst geçidi TİGEM karayolu alt geçidi ise verevli (eğimli) Gazi ve Marşandiz istasyonları arasında mevcut hattın kuzeyinden geçen karayolu TİGEM civarında verevli (eğimli) olarak hattımız altından geçerek güneye alınacak Şaşmaz karayolu üst geçidi ise yine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

TCDD Genel Müdürlüğü tarafından ise, Karayolu alt geçitlerinden Lale alt geçidi inşaatı tamamlanmış olup üst yapı inşaatı devam etmektedir ve Kuzey hat inşaatının 2012 yılı ilk yarısında tamamlanarak trafiğe açılması planlanmıştır. Hava durağı istasyon girişinde bulunan hemzemin geçidi ise, Genelkurmay Başkanlığı’nın talebi üzerine üst geçit olarak projelendirilmiş olup Başkentray projesi kapsamında inşa edilecektir.”

 

Kaynak: (ANKA)

Benzer haberler:

 • EGO Otobüsleri Kışa HazırlanıyorEGO Otobüsleri Kışa Hazırlanıyor EGO Genel Müdürlüğü, kent içi ulaşımda kullanılan 1585 otobüsü, kış koşullarına hazırlıyor. Aralık’tan itibaren başlayacak zorunlu kış lastiği uygulaması […]
 • EGO Otobüslerinin Tamamı Engelli Erişimine UygunEGO Otobüslerinin Tamamı Engelli Erişimine Uygun Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, şehir içi ulaşımında hizmet veren tüm otobüsleri, engellilerin kullanımına uygun hale getirdi. Tüm […]
 • TCDD Makinist Personel Alımı İçin Kurs DuyurusuTCDD Makinist Personel Alımı İçin Kurs Duyurusu TCDD Taşımacılık A.Ş.'nin internet sitesinde işçi makinist personel alımı hakkında bir açıklama yapıldı. TCDD Taşımacılık’ın internet adresinden yayınlanan […]
 • Başkentray Yıl Sonu Hizmete GirecekBaşkentray Yıl Sonu Hizmete Girecek Başkentray Yıl Sonu Hizmete Girecek :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 20 Haziran 2017 Salı günü Ankara Kule Restoran’da basın […]
 • Kocaelililer Kobis’i sevdiKocaelililer Kobis’i sevdi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılında sağlıklı ve ideal bir şehir hayatı için hizmete sunulan, bisiklet kiralama sistemi Kocaeli Bisikletli […]
 • Türk Telekom Dünya Teknoloji Üretiminin KalbindeTürk Telekom Dünya Teknoloji Üretiminin Kalbinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TürkTelekom’un, hükümetin yerli ve milli teknoloji üretimi hedefine katkı sağlayacak uluslararası bir […]
 • Öğretmenlere Trenlerde Yüzde 50 İndirimÖğretmenlere Trenlerde Yüzde 50 İndirim TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Kurt, "24 Kasım Öğretmen Günü'nün yer aldığı haftada yüksek hızlı trenler ile anahat trenlerine bilet alan öğretmenler, yüzde […]
 • Haydarpaşa-Adapazarı ekspresinden eser kalmadıHaydarpaşa-Adapazarı ekspresinden eser kalmadı TBMM’ de her hafta Kocaeli’nin sorunlarını dile getiren CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın bu haftaki gündemi bölgesel trenlerdi. Akar Mecliste gündem […]
 • Trabzon raylı sistemde gecikiyorTrabzon raylı sistemde gecikiyor Türkiye'de 12 ilin kent içi raylı ulaşım çözümü bulunuyor Erzincan ve Erzurum'daki iki tramvay hattını ise Ulaştırma Bakanlığı yapacak METRO tramvay veya […]
 • Bakan Arslan Demiryolcularla BayramlaştıBakan Arslan Demiryolcularla Bayramlaştı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 100 bin kişilik ulaştırma ailesinin parçası olan TCDD Genel Müdürlüğü ve TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel […]
 • Astana’da Transavrasya 2017 KonferansıAstana’da Transavrasya 2017 Konferansı Konferansta konuşan Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanı Jenis Kasımbek,"Hedef, Çin ve Avrupa arasında önemli taşımacılardan biri olmak […]
 • Gaziray 2018’de Faaliyete GeçecekGaziray 2018’de Faaliyete Geçecek Şahinbey Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis toplantısının 1.oturumu, Şahinbey Belediyesi Meclis Başkan Vekili Cuma Güzel başkanlığında Belediye Meclis […]
 • Yıl sonunda zarar, Osmangazi köprüsünün maliyetini geçecekYıl sonunda zarar, Osmangazi köprüsünün maliyetini geçecek 'Yıl sonunda zarar, Osmangazi köprüsünün maliyetini geçecek :CHP'li vekil Haydar Akar, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü'nden geçen araç […]
 • Yollarda Gizli Buzlanma UyarısıYollarda Gizli Buzlanma Uyarısı Ankara Büyükşehir Belediyesi, hava sıcaklıklarının, özellikle gece saatlerinde sıfır derecenin altına düşmesi nedeniyle, LED’li akıllı trafik bilgilendirme […]
 • İsa Apaydın’ın Ramazan Bayramı Mesajıİsa Apaydın’ın Ramazan Bayramı Mesajı İsa Apaydın'ın Ramazan Bayramı Mesajı :Dostluk, kardeşlik ve paylaşma duygularının doruğa ulaştığı bir Ramazan Bayramına daha kavuşmanın sevinç ve mutluğunu […]

Yorum Yaz

132 / 2,239