Ankara metrosunda yeni hatlar 2.5 yılda tamamlanacak9 bin 220 metre uzunluğunda ve 9 istasyondan oluşan Keçiören-Tandoğan Metro hattının yüzde 41 tamamlandı. Atatürk Kültür Merkezi, Aski, Dışkapı, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutluk ve Gazino duraklarının bulunduğu metro hattı 274 milyon 634 bin TL’ye mal olacak ve söz konusu hat 2.5 yılda tamamlanacak.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Bakan Yıldırım, bir iki hafta içerisinde yer teslimi yapılmasının ardından Keçiören-Tandoğan Metrosu’na ilişkin çalışmaların başlayacağını bildirerek, “Bunun arkasından da diğer iki metro hattımız Kızılay-Çayyolu ve Sincan hattı devreye girecek. Onların da ihaleleri gerçekleşti, sözleşmelerini önümüzdeki hafta imzalayacağız. Böylece her 3 metro hattında da çalışmalar eş zamanlı olarak başlamış olacak” dedi.

Metro araçlarına yönelik toplam 324 aracın ihale sürecinin devam ettiğini dile getiren Yıldırım, Şubat ayı ortalarına kadar tekliflerin alınacağını açıkladı. “Her şey yolunda giderse, herhangi bir olağanüstü hal ve mücbir sebep yaşamazsak bu metroları hizmete almayı hedefliyoruz” diyen Yıldırım, “Ama takdir edersiniz ki yer altında çalışırken bazı öngörmediğiniz durumlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bunun farkınday ız. Bu yüzden de gece-gündüz, aralıksız çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK İŞ YÜKLENİCİ ORTAKLIĞA DÜŞÜYOR”

Keçiören-Tandoğan hattına ilişkin yüklenici ortaklığa büyük iş düştüğünü anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: “Gülermak da Kolin de Türkiye’de ve yurt dışında çok önemli taahhütleri başarıyla gerçekleştirmiş çok seçkin iki firmamız. Sözleşmede 880 gü n öngörülüyor ancak eminin ki firmalarımız bu süreyi daha da aşağı çekeceklerdir. Bu zamana kadar kazandıkları tecrübeyi burada kullanarak bu projeyi daha kısa sürede tamamlayacaklardır. Çünkü Ankaralılara sabırsızlıkla bu projelerin bitmesini bekliyorlar. Bu konuda Say ın Başbakanımızın başından beri çok açık desteği var.”

 

Kaynak : İHA

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 / 1,527