Bursa Yenişehir YHT güzergahı revize ediliyor!Bursa Yenişehir YHT güzergahı revize ediliyor!

Bursa-Yenişehir yüksek hızlı tren hattı altyapı ihale sözleşmesinin imzalanması ve ardından üstlenici firmaya yer teslimi yapılarak güzergah kazıklarının çakılması Gürsu geçişine ve Kazıklı istasyonu yer seçimine olan tepkileri yeniden alevlendirdi.
Tepkide başı ise Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez çekiyor.
Dönmez önceden projede değişiklik yapılacağı sözlerinin tutulmadığını öne sürerek AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’la görüştü, güzergahın seralara zarar vermeyecek şekilde değiştirilmesini ve Kazıklı istasyonunun başka bir alana kaydırılmasını istedi.
Dönmez bu konudaki ısrarını sürdürürken, AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk de dün sabah TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile görüşerek Bursa’nın beklentilerini kendisine iletti.

BURSA’DA KARAR VERİLECEK…
Öztürk TCDD Genel Müdürü Karaman ile yaptığı görüşmenin sonuçlarını ise şöyle açıkladı:
“Yaptığımız görüşmeye Bursa milletvekilimiz Bedrettin Yıldırım da katıldı. Bu görüşmede Bursa-Yenişehir hattına ve Kazıklı istasyonuna gelen tepkileri detaylı bir şekilde ortaya koyduk, beklentilerimizi de ifade ettik. Güzergahın seralara zarar vermesi tabii ki beklenemez. TCDD de güzergah ve istasyon konularında yeni bir çalışma yürütüyor. Henüz kesinleşmiş bir şey olmamakla birlikte, bizim beklentilerimiz yönünde bir çalışma yapıldığını öğrendik ve bu hassasiyetlerinden dolayı kendilerine teşekkür ettik. Yürütülen teknik bir çalışma. Arazi şartları ve yüksek gerilim hatları gibi bazı engeller dikkatle değerlendiriliyor. Ayrıca Yenişehir’de yapılacak istasyon yerinin havaalanına olabildiğince yaklaştırılması da gündeme alındı. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra Bursa’ya gelinecek ve proje revize edilmiş şekliyle ortaya konulacak. Dolayısıyla güzergah ve istasyon düğümü Bursa’da çözülecek, nihai karar burada verilecek.”
Tepkilerin dikkate alınması kuşkusuz olumlu bir gelişme.
Bu noktada projede yapılacak değişikliklerin üstlenici firma tarafından kabul edilip edilmeyeceği sorusu akla gelebilir.
Dün bu konuyu da araştırdım.
Aldığım bilgilere göre proje değişikliği bir sorun yaratmayacak ve üstlenici firma çalışmalarını yeni projeye göre yürütecek.
Bakalım ortaya nasıl bir proje çıkacak ve hangi noktalarda değişiklik yapılacak?
Bunu da çalışmalar tamamlandığında öğreneceğiz.

yhtbursamap

Kaynak : bursahakimiyet

Yılmaz İŞEL

E-Posta : yilmazisel@bursahakimiyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 2,081