Bursaray Doğu Etabı 1 Yılda TamamlanacakBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 8 kilometrelik BursaRay doğu etabının inşaat çalışmalarının 1 yıl içinde tamamlanacağını söyledi. Altepe, artık Türk parası ile kredi alabileceklerini, ihalelere yerli firmaların katılabileceğini belirterek, “Şeffaflık konusunda katılımcılığı sağladık. Şartları biz belirliyoruz. Artık o kadar önemli farklar ödemiyoruz. Peşinat ve avansta ödemiyoruz. Sadece yapılan işin parası ödenecek. Az kaynakla çok işi yapılıyor” dedi.

Başkan Altepe, BursaRay doğu etabında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Kesintisiz ulaşımda raylı sistem ve metro hatlarının Bursa’nın can damarı olduğunu belirten Altepe, Büyükşehir Belediyesi kaynaklarının yüzde 70’inin ulaşıma aktarıldığını ifade etti. Bunun sonucu olarak Bursa’nın demir ağlarla örüldüğünü kaydeden Altepe, “Geçen sene eylül ayı ortalarına üniversite hattını açtık. Yılbaşında da Mudanya Yolu üzerindeki Emek hattını bitirdik ve faaliyete başlattık. Kendimizi tarafından ihale edilen. kendi elimizle tamamlayacağımız Gürsu ve Kestel hattı üzerindeki inşaat çalışmaları sürüyor. Bu hat şehrin doğusu ile batısını birbirine bağlayacak. Burada amaç çalışmaların aksamadan devam etmesidir” diye konuştu.

Bir yıl içinde doğu etabındaki inşaat çalışmaları tamamlamayı planladıklarını vurgulayan Altepe, Ankara Yolu üzerindeki Altepe, 8 kilometrelik raylı sistem doğu etabının yapılabilmesi için Ankara Yolu’ndaki Hacıvat, Deliçay ve Balıklı dereleri üzerindeki köprülerin de yenileneceğini vurguladı. 50 yıl önce yapılan köprülerin eski ve yıpranmış olduğuna dikkat çeken Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak zaman kaybetmemek adına köprülerin yenilenmesi işine bir an önce başladık. Köprülerin Bursa-Ankara istikametinde bölümleri yenilenecek. 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olacak yeni köprülere ilave olarak raylı sistem için de çift hatlı birer köprü yapılacak. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden köprü inşaat çalışmalarını üstlenerek işi üstlendik. Bizler bir an önce çalışmalar başlasın dedik. Bursa halkının fazla sıkıntı çektirmemiz lazım. Toplam 9 köprü inşaatları başladı. Şu anda Deliçay üzerinde yıkımlar yapıldı. Hedefimiz entegre ile bir yıl sonunda inşaatlar toparlanacak”

“7 KAT BÜYÜK İSTANBUL İLE RAYLI SİSTEM AĞI UZUNLUĞU AYNI”

Bursa’nın raylı sistemde Türkiye’nin en iyi şehirlerinden olduğunu söyleyen Altepe “40 kilometrelik hatta sahibiz. İstanbul’da da bu hat uzunluğu aynı. İstanbul bizden 7 kat daha büyük. Bursa’nın ulaşımda daha iyi olması için çalışıyoruz. Önümüzde 1 yıllık bir takvim var. Şerit sayısı artacak. Konforlu bir ulaşım olacak. Ankara yolunda hiçbir sıkıntı olmayacak. Yavaş yavaş kavşaklarda inşaatlar sona erecek. Önümüzdeki ay sonunda Esenevler kavşağı toparlanacak. Burası 2 ayı bulmayacak. İnşaatlar bitince yollar açılacak. Kısa zamanda herkesi her yere ulaştıralım. Bursalılar zamanında işlerine gitsin, yollarda zamanını kaybetmesinler. Çağdaş imkanlardan yararlansınlar” ifadelerini kullandı.

“ARTIK ŞARTLARI BİZ BELİRLİYORUZ”

Türkiye’nin iyi bir yere geldiğini, Türk parasının güçlü olduğunu söyleyen Altepe, “Artık Türk parası ile kredi alabiliyoruz. Şartlarımızı kendimiz belirliyoruz. İhalelere yerli firmalar katılabiliyor. Türk parası ile kredi aldık. Özellikle şeffaflık konusunda katılımcılığı sağladık. İlk defa raylı sistem ihalesine 14 firma girdi. Burada en uygun fiyat veren firmaya bu iş verildi. Maliyette 3’te 1’e indi. Şartları biz belirliyoruz. Artık o kadar önemli farklar ödemiyoruz. Peşinat ve avansta ödemiyoruz. Sadece yapılan işin parası ödenecek. Az kaynakla çok işi yapılıyor. Bu da bizim için çok önemli. Bizler bunu seçimde döneminde söylemiştik. Bunları ispat etmek bizi de mutlu ediyor” dedi.

Kaynak : İHA

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

24 / 2,912