CHP Bursa Milletvekili Sena Kaleli’den hızlı tren sorusu.CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Sena Kaleli, uzun zamandır Bursa gündemini meşgul eden hızlı tren projesi ile ilgili hazırladığı soru önergesini Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın yanıtlaması isteği ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıdı.
Hızlı tren projesinin uzun zamandır Bursa’nın gündemini meşgul ettiğini belirten Sena Kaleli; “Hızlı tren projesi uzun süredir Bursa’da tartışılıyor. Ancak Ankara’da maalesef çok yavaş yol alınabiliyor. Bu nedenle süreci TBMM’ye taşıyarak ne kadar sürede seferlerin başlayacağını Sayın Bakan’ın ağzından almak istedim” dedi.

Kaleli, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

“İhaleyi alan ortak girişim grubunun alt yapı işini 3 yılda tamamlayacağı ve projenin Yenişehir – Bilecik ayağı ile üst yapı ve elektromekanik işler de göz önüne alındığında, Ankara – Bursa arasında “Hızlı tren” seferlerine başlanması konusunda öngörülen tarih nedir? Ankara – Bursa arasındaki “Hızlı tren” projesinin öngörülen toplam maliyeti ne kadardır? Proje için 2012 bütçesinden ayrılan pay ne kadardır? İstanbul – Bursa – İzmir arasında düşünülen “Hızlı tren” projesiyle ilgili çalışmalar hangi aşamadadır? Projenin tamamlanmasına yönelik takvim ve öngörülen tarih nedir? Ankara – Bursa arasındaki “Hızlı tren” projesi için belirlenen güzergâh doğrultusunda kamulaştırma işlemleri tamamlanmış mıdır? Bunun için ne kadar kaynak ayrılmıştır?”

Kaynak : http://www.olay.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 1,567