Demiryolu Olmayan Beypazarı’nda Vagon ÜretiyorlarSahasında tek olan Vagon Konteyner Şirketi, ulusal ve uluslararası demiryolu sektörünün ihtiyaçlarını karşılıyor.
Şirket müdürü Ahmet Demirkoparan 2007`de vagonların ilk prototipini ürettiklerini belirterek, “Vagonlar TCDD tarafından gerek yol güvenliği, gerekse teknolojik yeterlilik açısından son derece önemli kalite, kontrol testlerinden geçiyor.” dedi. Demirkoparan, ürettikleri vagonlarla ilgili İTÜ Makina Fakültesi ve TÜLOMSAŞ tarafından gerekli testlerin yapıldığını kaydetti.

Müdür Demirkoparan, üretime ilk başladıkları zaman en büyük sorunu, vagonları TIR`larla taşıyarak test yerine götürme sırasında yaşadıklarını ifade etti. Üretimi tamamlanan vagonların demiryolu ile taşınmasının zorunlu olduğunu belirten Ahmet Demirkoparan, “Gönlümüz istemese de mecburen tren yoluna yakın olduğu için Ankara-Temelli`de bir fabrika açtık. Vagonların son montesini ve testlerini orada yapıyoruz. Montesi biten, kullanıma hazır hale gelen vagonların teslimini demiryolu ile yapıyoruz.” diye konuştu.

Şirket yetkilisi Ali Göçmen, kamyon karasörü imalatıyla işe başladıklarını ifade etti. Karasör sanayinde olan sıkıntılar üzerine yük vagonları ve konteyner üretimi işine girdiklerini anlatan Göçmen, ürettikleri vagonların Avrupa’daki tren yollarında da kullanıldığını söyledi. Ali Göçmen, vagon üretiminde yüzde 70 yerli malzeme kullandıklarını, fren sistemleri ile tamponları ithal ettiklerini kaydetti. Göçmen, “Hedefimiz; ülkemizin ve ülke sanayimizin her alanda dünyanın sayılı yüksek teknoloji üretim alt yapısına sahip ülkelerinin başında gelmesini sağlamak ve bu yolda üstümüze düşen tüm görev ve sorumluluğu eksiksiz yerine getirmektir.” dedi.

Kaynak : Cihan

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

18 / 2,233