Doğuda Demiryolunda da Kar Mücadelesi Yapılıyor.Yoğun kar yağışı ve tipinin hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi’nde karayollarında olduğu gibi demiryollarında da kar mücadelesi aralıksız sürüyor.

Kar kalınlığının yer yer 2 metreyi bulduğu Erzurum- Kars arasındaki 217 kilometrelik demiryollunda savurmalı kar temizleme sistemi aralıksız çalışıyor. Demiryolu işçileri ise balyozlarla girdikleri uzun tünellerde oluşan buz sarkıtlarını kırıyor. Kırılan buzlar daha sonra vagonlara yüklenerek tünelden dışarı çıkarılıyor.

Devlet Demiryolları 45’inci Yol Bakım ve Onarım Müdürü Suat Ocak, Erzurum- Kars arasında her gün dört tren seferi bulunduğunu söyledi. Ocak, “Demiryolu ağında verdiğimiz karla mücadelede, tablo gibi görüntüler ortaya çıkıyor. Ama oluşan doğal güzelliği demiryolu ağını açık tutmak için bozmak zorundayız. Yolcu treni ile Doğu Ekspres akşam satlerinde Erzurum’dan Kars’a gidiyor. Gece yarısı da Kars’tan Erzurum’a geliyor. Ayrıca iki de yük tren seferi var. Bu nedenle kar kürerleri gün boyu çalışıyor. Erzurum- Kars arasında üç tünel var. Bunlar 2 bin 70 metre uzunluğu ile Aşıt, bin 300 metre ile Köroğlu ve 670 metre uzunluğu ile Sırbasan tünelleri. Bu tünellerde oluşan buz sarkıtları trenlerin geçişini engellemesin diye haftada bir işçiler tarafından hilti ya da balyozlarla kırılıp, vagonlara doldurularak taşınıyor” diye konuştu.

Kaynak : www.haberler.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 / 8,119