Erzincan-Gümüşhane-Giresun (Tirebolu)-Trabzon Demiryolu Hattı Çalıştayı yapıldıGiresun Valisi Dursun Ali Şahin, demiryolu projesiyle ilgili olarak, ”Ne olursa olsun bana kararı lobiler değil, coğrafi şartlar verecektir. Coğrafyanın dediğinin olacağına inanıyorum.” dedi.

Dursun Ali Şahin, Giresun Üniversitesi ile Giresun Ticaret ve Sanayi Odası’nca ortak düzenlenen ‘Erzincan-Gümüşhane-Giresun (Tirebolu)-Trabzon Demiryolu Hattı’ çalıştayda yaptığı konuşmada, Giresun’u yakından ilgilendiren ve yapılmasını özlemle beklenilen demiryolu hattı projesinde etüt ve fizibilite çalışmalarının halen devam ettiğini söyledi.

Şahin, proje güzergâh tespitinin, bir bütün olarak tüm bölgeyi içine alacak şekilde planlaması ve demiryolunun daha iyi bir şekilde çalışması için yolcu ve yük taşıma kapasitelerinin fazlalığının önem arz ettiğinden bu kriterlere göre yapılması gerektiğine işaret etti.

Şahin , “Bizim inancımız odur ki; bu gerekliliğin olmazsa olmaz güzergâhı Harşit Vadisi’ni de içine alan projedir. Bu proje ile tüm Doğu Karadeniz illeri büyük bir ekonomik güç elde edeceği kaçınılmazdır. Yapılacak bu büyük yatırımın sadece GAP’ı Karadeniz’e bağlayacak bir proje olmayıp, aynı zamanda, Ortadoğu’yu Kafkaslara oradan da Çin’e bağlayarak Tarihi İpek Yolu’nun yeniden canlanmasına vesile olacak ve ülkeler arası ticarette yeni, ekonomik, güvenilir ve zamandan önemli bir tasarruf sağlayan getirisi çok yüksek bir ticaret koridorunun oluşmasını sağlayacaktır.” diye konuştu.

Hattın ilin ulaşımına katkısına değinen Şahin, “Bu hat kullanıldığında ilimizin Doğankent, Tirebolu, Görele ve Eynesil ilçeleri yararlanırken, Trabzon’un da merkezi dahil olmak üzere, Beşikdüzü, Vakfıkebir, Çarşıbaşı ve Akçaabat ilçeleri faydalanacaktır. Biz sadece kendi ilimizi değil, Trabzon’un batı kısmında bulunan ilçelerini de kollayan bir politika izlemesinin daha doğru olacağını değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Erzincan’dan Karadeniz sahiline çıkan en uygun güzergâh kesinlikle Harşıt Vadisi ve Tirebolu’dur. Daha önce bir toplantıda da söylediğim gibi Allah, Harşit Vadisi’ni demiryoluna uygun yaratmıştır ve proje oradan geçecektir. Bu fikrimizi her zaman her yerde tekrarlayacağız. Bunun için uğraşı içindeyiz. İlerimizin bölgemizin ve ülkemizin menfaatleri doğrultusunda demiryolu projesinin gerçekleştirilmesini istiyoruz. Bizler Doğu Karadeniz’in kalkınmasına öncelik verenler olarak, birlik beraberlik içersinde hareket ederek haklılığımızı sürekli gündemde tutmamız gerekiyor. Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon Demiryolu Hattı konusunda tüm Giresunluların el ele vererek bu davaya sahip çıkarak bölgemin ekonomisini canlandırma gayreti içerisinde olacağız. Sonuç olarak ne olursa olsun bana kararı lobiler değil, coğrafi şartlar verecektir. Coğrafyanın dediği olacağına inanıyorum.”

Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can ise yaptığı konuşmada, üniversitelerin temel görevlerinden birinin de ait oldukları toplumun, coğrafyanın, ülkenin hatta insanlığın sorunları ve geleceği ile ilgilenmek, sorunların çözümüne ve daha iyi bir gelecek inşasına katkı sunmak olduğunu söyledi.

Can, ”Üniversitemiz bu bağlamda sorumluluğunun gereği olarak, bölgemizle ilgili bu ulaşım projesini çalıştay konusu yaparak, projenin doğru ve sağlıklı bir şekilde hayata geçirilmesini temin bağlamında, karar alıcılara yardımcı olmak istemiştir.” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da çalıştayda bir konuşma yaptı. Çakırmelikoğlu, demiryolu projesinin başta Giresun olmak üzere bölge için hayati önem taşıdığına işaret etti.

“Jeopolitik konum ve bölge dengeleri dikkate alındığında, planlanan demiryolu projesi, bölge limanlarının etkin konuma getirilmesinin sağlanması halinde, bölgesel kalkınma açısından büyük önem arz etmektedir.” diyen Çakırmelikoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Demiryolu güzergâhının bireysel, birilerinin taleplerinden ziyade, ülke ve bölge menfaatlerinin, azami şekilde korunduğu, projelerle tespit edilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Çalıştay bu akşam sonuç bildirgesinin okunmasının ardından sona erecek.

Giresun Üniversitesi’nin Güre Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen çalıştaya, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Giresun Üniversitesi’nin akademisyen ve idari personeli ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Kaynak : haber 50

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 / 1,710