Gebze’ye lojistik transit merkezi fırsatıTüm Karadeniz ve Sanayici İşadamları Derneği’nin konferansına konuşmacı olarak katılan  Maltepe üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Tanyaş, Türkiye’de bulunan 200 bin kamyonun yılda 100 bin Km yapması, dolu gidip dolu gelmesi gerektiğini aksi takdirde nakliyeciliğin  batacağını söyledi. Tanyaş, Gebze’nin fiziki konumu gereği lojistik için transit merkezi olmaya aday olduğunu vurguladı.

İlim ve irfanda da önde gelen bir kent

TÜKSİAD’ın her ay düzenlediği konferansın bu ayki konuğu Maltepe üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr. Mehmet Tanyaş oldu. Gebze Ticaret Odası meclis salonunda gerçekleştirilen, ‘Lojistik sektöründe Gebze için yapılanma ve 21.yy Gebze’de çağdaş gelişme’ adlı konferansa TÜKSİAD yönetimi ve üyelerinin yanı sıra CHP ilçe başkanı ve aynı zamanda Yurtiçi nakliyeciler derneği başkanı olan Sedat Tatar ve sektör temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TÜKSİAD başkanı Kâşif Şahinkesen, “ Gebze Türkiye sanayisinin başkenti olup muhtarlıkla idare edilen, kaymakamlıkla yönetilen bir yerdir. Gebze Türkiye’nin küçük Almanya’sıdır. Eskiden insanlar Türkiye’den Almanya’ya iş için göç ediyordu, şimdi bu durum Gebze için geçerli. Gebze’de lojistik anlamda fazla bir şey yapılmıyor. Örnek vermek gerekirse; Sakarya İstanbul ile Ankara arasına sıkışmış bir yer olmasına rağmen lojistikte atılımlar yapıyor. Gebze’nin elinde birçok fırsat olmasına rağmen lojistik anlamda bir şeyler yapılmaması çok vahim. Gebze sanayide olduğu kadar ilim ve irfanda da önde gelen bir kentimiz dir” dedi.

Devlet haraç alıyor

Kaşif Şahinkesen’in ardından, TÜKSİAD yönetiminde bulunan ve Aslantürk lojistiğin de sahibi olan Nurettin Aslantürk “ Kamuoyu oluşturup bu sorunu çözmemiz gerekiyor. TÜKSİAD’ın düzenlemiş olduğu bu konferansla umarım Gebze için bir şeyler yapılır. Kaşif bey lojistik işi yapmamasına rağmen bu olayı çok güzel özetledi”dedi. Yurtiçi nakliyeciler derneği başkanı ve CHP ilçe başkanı olan Sedat Tatar konuşmasında “Burada bir siyasetçi olarak değil, nakliyeci olarak buradayım. Öncelikle karayolu nakliyeciler yönetmeliğinden bahsetmek istiyorum. Devlet resmen haraç alıyor bu yönetmelikle. Devlet tüccar değil, devlet belge satar mı? Bu yönetmelik her yönüyle sıkıntılı, mutlaka değişmesi lazım” dedi.  Türkiye’deki  en büyük kamyon pazarının Gebze’de olduğunu da dile getiren Sedat Tatar “ Taşımacılık Türkiye’de çok sıkıntılı. Avrupa’da taşımacılık, dolu gider boş gelir. Türkiye’de ise bu durum dolu gidip dolu gelmektir, yoksa kamyoncu batar. Gönül isterdi ki bu konferansı GTO’da  meslek komitesi olan lojistikçiler ve nakliyeciler yapsın. Ama bu konferans için TÜKSİAD ‘a çok teşekkürler “ dedi.

Nakliyecilik batar

Sedat Tatar’ın ardından toplantıya konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş  söz aldı. Gebze’nin lojistik anlamda çok potansiyeli olan bir yer olduğunu ifade eden Tanyaş, “Lojistik bu işin havalı adı. Bana bazen kamyoncu profesörü bile derler. Türkiye’de 200 bin kamyon var. Bunlar yılda 100 bin Km yapması, dolu gidip dolu gelmesi lazım yoksa nakliyecilik batar. Lojistiğin anlatmak gerekirse; Nakliyenin yanına depoyu da eklersen bu lojistik olur. Lojistik görünmeyen bir şeydir. Lojistikçi bu nakliye ağının hepsini yönetene denir. İyi bir lojistik bunların hepsini yapandır. Her yolu  deniz, hava, kara ve demir yolunu denemelidir. Gebze söylediğimiz bu bütün yollara sahiptir. Bundan sonraki taşımacılıkta konteynır  taşımacılığı şeklinde olacaktır. Bir tasarıya göre, batıdan gelen konteynırlar, Halkalı’da vagonlara bindirilip Gebze’ye getirilecek, oradan da dört bir yana dağılacak.” Şeklinde konuştu.

Gebze lojistik için transit bir merkez olmalı

İstanbul Büyükşehir belediye için hazırladığı lojistik köy tasarımını gösteren Prof.Dr Mehmet Tanyaş “ Bu tasarım ilk ve tek. Bu tasarıma göre, gecede 5000 ton mal el değiştirecek şekildedir. Bu tasarım yakın bir zamanda Aydınlı civarında yapılmaya başlanacak. İnsanların  % 70’i 2023’de şehirlerde yaşayacak. Bu da kent yaşamını çok zorlaştıracak. Gebze lojistik için transit bir merkez olmalı. Gebze’nin en büyük potansiyeli antrepo olarak kullanılmasıdır. İstanbul için en uygun yer Gebze’dir” dedi. Ankara Kazan’daki özel sektörün kurduğu lojistik merkezi de anlatan Prof. Dr. Mehmet Tanyaş “ Sizler de işadamısınız. Gebze’de buna benzer bir lojistik köy kurabilirsiniz” dedi. Prof.Dr. Mehmet Tanyaş konuşmasının ardından soru bölümüne geçilen konferansta Aslantürk lojistiğin sahibi Nurettin Aslantürk  konuşma yaptı. Konuşmanın sonunda TÜKSİAD üyeleriyle toplu bir fotoğrafın ardından konferans son buldu.

Kaynak : Gebze Haber

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 / 1,613