HAFİF RAYLI METROSUHafif raylı mıydıııı, yoksa metro muydu?

Adana’da seneler senesi birileri “Bu metro değil, hafif raylı sistemdir” diye kıvranıp durdu.

Amaç, bir büyük hizmeti küçültmek, değerini düşürmek.

Bazı bir milletvekilleri de, metro inşaatını sürünceme raylarına çekebilmek için Ankara’da ciddi çalışmalar yaptı. Neyse ki, vicdanlı ve mert bir milletvekilimiz, Sayın Abdullah Torun “Gecikmenin nedeni biz olduk” diye açıklama yaparak Metro Tarihine ismini yazdırdı.

Günümüzde, Adana Metrosu onbinlere hizmet verir durumda. Üstelik artık her 10 dakikada bir geçiyor. Dünya’da bu güne kadar metrodan daha hızlı toplu taşıma aracı yapılmış değil. Emniyetli ve rahat oluşu da cabası.

HAFİFLİĞİNE TEKRAR NAZAR ATFEDELİM

Hafif miydi, ağır mıydı,yoksa orta sıklet miydi sorulara cevap bulalım dilerseniz.
Bir kere raylı sistem olmaya raylı sistem. Yük ve yolcu taşıyan tren de raylı sistemgillerin çocuğu, tramvay da, metro da… Tren dedik, tramvay dedik, metro dedik. Bunlardan metro ve tramvay kent içi yolcu taşımacılığında kullanıldığı için ağır hizmet görmezler ve bu nedenle de hem metro, hem tramvay hafif raylı sistemgilleri oluşturur. Yani, hafif raylı sistem ismi genellemedir.
Tramvay, ray üstünde gider ama tıpkı diğer araçlar gibi trafik lambalarına uymak, kavşaklarda durmak gibi mecburiyetlere tabidir. Allah korusun,kaza ihtimali küçümsenmez.
Metro ise, ilk istasyondan son istasyona kadar, kentin diğer taşıma sistemlerine asla bulaşmaz. Kırmızı, yeşil, sarı renk derdi yoktur. Bu nedenle de bazen yeraltında, bazen havada, bazen köprü üstündedir. Her hangi bir araçla çarpışma veya bir aracı bekleme sorunu olmaz. Bu nedenlerle de, metro yatırımı her yerde ve her zaman pahalı olur, inşaat süresi uzun olur.

ÇOLAK VE DURAK KOMBİNESYONU

1989 yerel Seçimlerinde Uğur (AK)söz, Selahattin Çol(AK) ve Aytaç Dur(AK) adaylarımızdı. Yeni Güney Haber’deki köşemde, “Üç adayımızın da soyadında AK var. Bu AK’a güvenerek, hangi adayımız kazanırsa kazansın, iki çağdaş hizmete imza atmalı; birincisi havadaki enerji nakil ve telefon-teleks hatlarını yer altına indirmek, ikincisi de metroyu başlatmak”.
Aynı yazımda, metronun önemini vurgularken, ne kadar zor bir iş olduğuna da değinmiş ve “Başlayan bitiremez, fakat ileride tarihteki yerini alır” demiştim. Seçimi kazanan Sayın Çolak, bir metro projesi ön çalışmalarını başlattı. Proje revizyonunu yaparak kazmayı vurmak ve yüzlerce yolcu ile hastaneden Vilayet Durağına kadar ilk seferde bulunmak Sayın Durak’a nasip oldu.

Kaynak : ajans01

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 2,009