İsrail Demiryolu İle Süveyş Kanalı’na Alternatif Peşindeİsrail’in Akdeniz ile Kızıldeniz arasında demiryolu hattı yaparak Süveyş Kanalı’na alternatif bir projeye imza atması Mısır’da yankı buldu.

İsrail tarafından Ocak ayı sonunda açıklanan, Akdeniz kıyısındaki Aşdod Limanı’nın Kızıldeniz kıyısındaki Eliyat kentindeki demiryolu ile birleştirilmesi projesi, görünüşte Süveyş Kanalı’na alternatif ulaşım olarak algılandı.

Mısır Süveyş Kanalı’ndan geçişlerden yıllık 7 milyar dolar kazanç sağlıyor.

İsrail stratejik açıdan Süveyş Kanalı’na alternatif oluşturma hesapları yaparken, Mübarek’in devrilmesinden sonra Mısır’da iş başına gelecek hükümetlerin, İsrail’e mesafeli davranacakları kaygısı ile yeni stratejiler geliştirmeye çalışıyor.

Sina’daki güvenlik durumunun ise Süveyş Kanalı üzerinde tehdit oluşturabileceği ihtimali üzerinde duran İsrail, Akdeniz’i Kızıldeniz’e demiryolu hattı ile bağlayarak, Asya, Avrupa ve Afrika hattında en azından stratejik malların pahalı maliyetler ile dahi olsa taşınmasına imkan sağlayacak proje üzerinde duruyor.

Netenyahu hükümeti, söz konusu elektrikli demiryolu projesinin bölgeden, özellikle Çin ve Hindistan ile ticaret yapan çevrelerden olumlu tepkiler aldığı görüşünü savunuyor.

Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayacak 350 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattı, Tel Aviv’in 30 kilometre güneyinden geçecek.

İsrail projenin nihai kararını henüz vermedi ve proje finansmanın bedeli ile paranın nereden bulunacağı konusunda bir açıklama yapmadı.

Demiryolu projesinin kargo hacmine ilişkin bir ön çalışma henüz bulunmuyor fakat projenin nakliye ağırlıklı olacağını şimdiden tahmin etmek güç değil.

Mısır medyası, İsrail’in Süveyş Kanalı’na alternatif oluşturma peşinde olduğu görüşünde birleşiyor.

Mısırlı uzmanlar ise demiryolu taşımacılığının deniz taşımacılığına göre daha pahalı olduğuna dikkati çekerek, İsrail’in projesinin Süveyş Kanalı’nın gelirlerini etkilemeyeceği görüşünü dile getiriyorlar.

Mısır denizcilik uzmanlarına göre, bir gemi 7 ile 8 bin konteyner taşırken bir tren ile ancak 100-150 konteyner taşınabiliyor.

Demiryolu ile taşımacılığın konteyner başına 50 ile 60 dolar arasında fazladan bir maliyet getirdiğini savunan Mısırlı uzmanlar, İsrail’in projesinin, sadece ülke içinde faydalı olabilecek yerel bir çalışma olduğunu ileri sürüyorlar.

İsrail ise Süveyş Kanalı’ndan gemi başına alınan geçiş ücretlerini hesaplayarak, demiryolu ile taşınacak kargoların, Süveyş Kanalı ile aynı maliyete Kızıldeniz’e ulaştırılmasını hedefliyor.

Mübarek rejiminin yıkılmasının hemen ardından Mısır ile İsrail ilişkileri bir soğuma dönemine girdi. İsrail’in sınırda Mısırlı 6 askeri öldürmesi ve protestocuların İsrail’in Kahire Büyükelçiliği’ni basması ile iki ülke arasında göz ile görülür bir gerilim başladı.

Mısır, İsrail’in Sina’yı işgal ettiği yıllarda bu bölgenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini kullandığı iddiası ile BM’ye başvurmaya hazırlanırken, İsrail, öldürdüğü Mısırlı sınır muhafızları için tarihinde ilk defa bir ülkeden özür diledi.

İki ülke arasındaki ajan ve tutuklu takasları her ne kadar Mısır ile İsrail’in arasındaki gerilimi sona erdirmiş gibi gözükse de Mısır’ın içerisinden yükselen Camp David Anlaşması’nın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine dair sesler, İsrail’i rahatsız etmeye devam ediyor.

Mübarek döneminde iki ülke arasındaki çok iyi görünen ilişkiler, Mübarek sonrası ülke içerisinden yükselen siyasi güçlerin eleştiri konusu olurken, İsrail her zaman olduğu gibi kendisi ile diplomatik ilişkisi bulunmasına rağmen Arap dünyasının önde gelen ülkesi Mısır’a şüpheli yaklaşımı sürdürüyor.

Kaynak : AA

Benzer Demiryolu Haberleri

  • 3’üncü Havalimanı’na Big Bang Taşınma 29 Ekim’de hizmete açılması planlanan 3’üncü Havalimanı’na taşınma, ‘Big Bang’ diye adlandırılan sistemle 45 saatte tamamlanacak. Taşınma sürecine fiilen 30 Ekim 2018 Salı günü 03.00’de […]
  • D-100’de Trafik Yoğunluğu Azalacak D-100’deki Adnan Menderes Üst Geçidi İle Turgut Özal Üst Geçidi arasındaki Ankara İstikametinde sabah ve akşam saatlerinde yaşanan trafik sıkışıklığını çözmek için çalışmalar devam ediyor. […]
  • Yeni Akhisar Garı Tren Trafiğine Açıldı Manisa'nın Akhisar ilçesinde şehir içi trafiği düzenlemek amacıyla bir süre önce başlatılan Akhisar Şehir Geçişi projesi kapsamında yapımı tamamlanan , yeni Akhisar Gar, 20 Nisan 2018 […]
  • Polonya’da trenin çarptığı genç kız metrelerce uçtu Polonya’da hemzemin geçitten yolun karşısına geçmek isteyen genç kız, trenin çarpması sonucu ağır şekilde yaralandı.Polonya'da korkunç bir tren kazası meydana geldi. Hemzemin geçit […]
  • DTD 7. Olağan Genel Kurulu Gerçekleşti Demiryolu Taşımacılığı Derneği’nin (DTD) 7. Olağan Genel Kurulu 14 Nisan’da Taksim’deki Larespark Hotel’de yapıldı. Divan başkanlığının seçimlerinden sonra Faaliyet Raporu ve Denetim […]
  • Aydında hemzemin geçitte tren otomobile çarptı Aydın’ın Germencik ilçesinde trenin hemzemin geçitten geçmeye çalışan otomobile çarpması sonucu bir kişi yaralandı.Edinilen bilgiye göre; Kaza, öğle saatlerinde Denizli-Basmane seferini […]
  • Elazığ’da Tren Raylarına Ait Vida ve Demir Kelebekleri Çaldılar Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 2017 yılının Eylül ayında çalınan tren raylarından bağlantı olarak kullanılan Tirfon diye tabir edilen 2,5 ton demir vida ve demir kelebekler Elazığ’ın […]
  • BTK’da ilk tren Kars’a ulaştı Modern Demir İpekyolu (BTK) hattını kullanan ilk tren 02.11.2017 tarihinde Türkiye sınır istasyonu olan Ahılkelek’e ulaştı. Trenle ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından 500 ton buğday […]
  • EYBİS Bilet Satın Alma Sistemi Yüksek hızlı tren ve Ana hat trenlerinin biletleri için geçerli olan EYBİS Elektronik Yolcu Bilet sistemini almak için izlemeniz gereken yollar.EYBİS nereden alınır?TCDD Taşımacılık […]
  • Manisa MOS Lojistik, Demiryolu Taşımacılığıyla Karbon Salımını Yüzde 75 Azaltıyor Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin Lojistik Merkezi sayesinde sanayicinin malları daha düşük maliyetle dünyaya ihraç ediliyor. Lojistik Merkezi’ne gelen ürünler demiryolu ile Aliağa ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 / 1,581