İzmir rayları sevdi.Bakan Yıldırım’ın yaptığı açıklamaya göre, günlük yolcu sayısı 140 bini aşan Egeray, 30 Ağustos 2010’dan bu yana 50 milyon kişiyi taşıdı…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EGERAY’ın devreye girmesi ile İzmirliler’in tren yolculuğunu çok sevdiğini söyledi. Yıldırım, Türkiye’nin en modern ve en uzun kent içi raylı taşıma sistemi olan EGERAY’ın İzmir’de benimsendiğini belirterek, “İzmirli hemşehrilerimiz de 30 Ağustos 2010 tarihinde ilk yolcusunu taşıyan EGERAY’ı çok sevdi. 1.5 yılda EGERAY’ın taşıdığı yolcu sayısı 50 milyona yaklaştı” dedi.Yıldırım, Şubat ayı itibariyle günlük yolcu sayısının 140 bini geçtiğini ifade etti.

Bakan Yıldırım, Torbalı hattının da işletmeye alınmasıyla birlikte İZBAN’ın hat uzunluğunun, 112 kilometreye çıkacağını belirterek, “Bu yıl içerisinde de 28 kilometre uzunluğundaki Torbalı- Selçuk istasyonları arası 2. hattın yapım ihalesine de çıkmayı planlıyoruz” dedi.

Yolcusu izban’a geçer not verdi

İZBAN’ın, hizmet kalitesini ölçmek ve halkın beklentilerini öğrenmek amacıyla 31 istasyonunda eşzamanlı düzenlediği “Sizi Dinliyoruz” anketinin ilk sonuçları, memnuniyeti gösterdi. Yolculara; İZBAN, trenler, istasyonlar, hizmet kalitesi, aktarmalar, vagon sayıları, anonslar ve kalkış-varış saatleri gibi konularda sorular yönelten İZBAN’ın anketine ilk etapta 5 bin 20 kişi katıldı. Yüzde 77.7’si İZBAN’ı her gün kullanan bu yolcuların yüzde 50.9’u İZBAN’ın hizmet kalitesini “iyi” olarak yorumlarken, “çok iyi” diyenler yüzde 22.8’i buldu. Yolcuların yüzde 26.4’ü ise “Gelişmeye ihtiyacı var” dedi. Ankete katılanların yüzde 72.7’si İZBAN’ı “Güvenilir” bulurken, yüzde 76.5’i “Ekonomik”, yüzde 69.8’i “Konforlu”, yüzde 60’ı da “Hızlı” bir toplu ulaşım sistemi olarak nitelendirdi.

Yeni hat

Bakan Yıldırım, Aliağa-Bergama arasındaki 52 kilometrelik demiryolu hattının çift hatlı hale getirilmesi için proje çalışmalarını başlattıklarını, Ödemiş-Kiraz ilçeleri arasında da yeni demiryolu hattı yapılacağını açıkladı.

Hızlı trende incelemeler

Bakan Yıldırım, İzmir ile Ankara arasını 3.5 saate indirecek YHT Projesi’nin ilk etabı için tekliflerin alındığını anımsattı. Yıldırım, “Projenin ilk etabının yapımı için 26 firma teklif verdi. Halen alınan tekliflerle ilgili değerlendirme süreci işliyor” dedi

Kaynak : Yerelgündem

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 / 1,737