Konya Garı yükü taşıyamıyor.Ankara Konya arası Yüksek Hızlı Tren (YHT)’de kış yoğunluğu yaşanıyor. Trenlerin geç gelmesi ve gar önündeki trafik yoğunluğu da vatandaşlardan tepki alıyor. Garda bulunan bekleme salonlarının küçük olması yolcu ve tren bekleyenlerin dışarıda kalmasına neden oluyor. Gar önünde ise araç sürücüleri araçlarını park edecek yer bulamıyor.

Yüksek Hızlı Tren’in söylenildiği gibi 1 saat 15 dakikada değil, en az 2 saatte Ankara’dan Konya’ya geldiğini bildiren Mustafa Gökhan, “Tren normal saatinde gelmedi. Yaklaşık yarım saat rötarlı geliyor. Yolcumu bekliyorum bana bir saat verdiler. O saatte trenin burada olacağını söylediler. Üzerinden yarım saat daha geçti ama halen tren ortada yok. Geç gelmesinde kış şartları bahane ediliyor. İnşallah öyledir. Bu sorunun düzelmesi ümidimizdir. Yine de iyi bir imkan tabiî ki YHT” dedi. Garın yükü kaldırmadığına vurgu yapan Gökhan, “Bekleme salonları tamamen dolu vatandaşlar ayakta bekliyor. Ankara’ya gidecek olanlar ile gelecek olanlar çakıştığı için garda aşırı bir yoğunluk yaşanıyor. Garın büyültülmesi için yetkililerin ilgilenmesi lazım. Ayrıca trafik sorununa çözüm üretilmesi gerekiyor. Araç park edecek yeterli alan yok” diye konuştu.

GARDA PARK SORUNU YAŞANIYOR

Ankara’ya gitmek için gara geldiklerini fakat araç park edecek yer bulamadıklarını dile getiren Orhan Divatyalı da park yeri bulamamaktan yakındı. Yakınlarını Ankara’ya göndermek için gara geldiğini dile getiren Orhan Divatyalı, “Yakınlarımı yolcu etmek için gara geldim. Fakat aracımı park edecek yer bulamadım. Ağır yükümüz vardı. Arabayı ileri koyarak yükü elimizde taşımak zorunda kaldık” diye konuştu. Gar’daki yoğunluktan ve trafikten şikayetçi olan Mehmet Dinç ise, gardaki manzaranın Konya’ya yakışmadığını ifade etti. Mehmet Dinç, “Yüksek Hızlı Tren olmadan önce bu gar Konya’ya yetiyordu. Ama şimdi işler değişti. Yetkililer garın aynı kapasite ile kalacağını sanarak garı genişletmekten kaçındılar. Yüksek Hızlı Tren’in gelmesi ile birlikte garda adım atacak yer kalmadı. Bu durum Konya’nın büyüklüğüne yakışmıyor” ifadelerini kullandı. Trafik durumuna da değinen Dinç, “Araçlar park sorunu olduğu için yol kenarlarının sağ ve sol tarafını park ediyorlar. Otopark ihtiyacı olduğu açıkça görülmektedir. Yetkililerin buraya da el atmaları gerekiyor. Buranın güzelleştirilmesi Konya’nın tanıtımı açısından iyi olacaktır. Ankara’dan gelen yabancı misafirler Konya’yı övücü gözle bakmalıdırlar. Gar bir şehrin tarihten günümüze şehrin girişi olarak tanımlanır. Bu noktada çalışmaların yapılması şehir için önemlidir” dedi.

 

Kaynak : http://www.merhabahaber.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,542