Lojistik merkez ve demiryolu Trabzon’un 50 yıllık geleceğini açacaktırTrabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, alternatif iki alan üzerinde karar verildikten sonra kurulacak olan lojistik merkezin karayolu ile yeni İpekyolu’nda bir taraftan Rusya Federasyonu’na diğer taraftan Çin’e bağlanacağını; böylece denizyolunda kaybedilen Sochi hattının yeniden geri kazanılacağını söyledi.

Demiryolu için Başbakana 25 maddelik bir rapor arzedileceğini kaydeden Kızılcık, “Lojistik merkez ve demiryolu, Trabzon’un 50 yılının önünü açacak iki projedir” dedi.

Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, TTSO Şubat ayı Meclis toplantısına konuk olarak katıldı. Bir saatlik konuşmasında Meclis üyelerine iş dünyasını ilgilendiren lojistik merkez, demiryolu, organize sanayi bölgeleri, 2011 olimpiyatlarında kazanılan spor tesisleri, sağlık sektöründeki yatırımlar ile turizm konularda açıklamalarda bulundu.

Vali Kızılcık, “Rusya Federasyonu’nun Sochi Limanının kapanmasına ilişkin değerlendirmesinde  “Ülke olarak kayıp söz konusu değil ama Trabzon açısından çok büyük bir kaybımız var. TTSO Başkanımızla beraber bu konuyu Hükümetimize sıklıkla gündeme getirdik ama karşı tarafın katı tutumu değişmedi. Buna rağmen Trabzon 81 il arasında ihracatta 15. olarak başarı sağladı. Ben bu anlamda sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak : Kuzey Ekspres

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 / 1,677