MHP’li Ali Torlak “Hızlı Tren” İhalesini TBMM gündemine taşıdıMHP İstanbul Milletvekili D. Ali Torlak AKP Hükümetleri döneminde demiryollarında devamlı sorunlar yaşandığını belirterek, Hızlı Tren güzergahlarının yüksek güvenlikli korumalı hatlarla donatılması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Yüksek Hızlı Tren güzergahında alınan güvenlik önlemleri çerçevesinde çevrede yaşayan ve hayvancılık yapan vatandaşlarımıza da uygun yerlerden geçiş imkanının sağlanması gerektiğini dile getiren MHP İstanbul Milletvekili D. Ali Torlak , İstanbul-Ankara Hızlı Tren projesinin bitirilme tarihinin devamlı değiştirilmesini de eleştirdi.

Toplam hat uzunluğunun 533 km olan, İstanbul-Ankara Hızlı Tren projesinin bitirilme tarihi Sayın Bakan Binali Yıldırım’ın en son açıklamalarına göre 2013 yılıdır. Ancak daha önceki açıklamaları dikkate alındığında bu tarihte hızlı trenin hizmete girmesine kuşkuyla bakıldığını dile getiren MHP İstanbul Milletvekili D. Ali Torlak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanına şu soruları yöneltti;

1- YHT güzergahlarındaki güvenlik hatlarının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Yeterli ise hangi önlemler alınmıştır? Açıklar mısınız?
2- Bitirilme tarihi devamlı değiştirildiği görülen Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin öngörülen sürede bitirilememesinin nedeni nelerdir? Tamamı ne zaman bitirilecektir? Bu konuda kesin bir tarih verebilir misiniz?
3- Ankara-Eskişehir arası YHT Projesinin maliyeti nedir? Ne kadara ihale edilmiştir? Şu ana kadar ödenen miktar nedir? İhale muhammen bedelinden bir sapma var mıdır? Var ise nedeni nedir? Ne kadar bir sapma olmuştur?
4- Ankara-Konya arası YHT Projesinin maliyeti nedir? Ne kadara ihale edilmiştir? Şu ana kadar ödenen miktar nedir? İhale muhammen bedelinden bir sapma var mıdır? Var ise nedeni nedir? Ne kadar bir sapma olmuştur?

Kaynak : etikhaber

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 3,015