Ojeli Parmaklar Raylarda.Antalya Raylı Sistem’de 7 kadın vatman, 35 erkek vatmanla birlikte görev yapıyor.

Kadınlar erkeklerin yaptığı hemen her işte başarılı oluyor. Bunun son örneklerinden biri de 35 metre uzunluğunda, 67 ton ağırlığında dev bir toplu ulaşım aracını kullanarak kendilerini bir kez daha ispatlamaları oldu.7 kadın vatman, 35 erkek vatmanla birlikte Antalya Raylı Sistem’de görev yapıyor. Kadın vatmanlar, çoğu erkeğin bile cesaret edemediği zorlu bir mesleği icra ediyor.

Çoğu, meslek liselerinin elektrik elektronik bölümü mezunu ve yaş ortalamaları 24 ile 30 arasında değişiyor.Hepsinin sürücü ehliyeti var. Antray’da görev yapan 7 kadın vatmandan 6’sı, yaptıkları işi DHA muhabirine anlattı. İzinli olan 25 yaşındaki Hilal Elduman ise şehir dışında olduğundan, bu görüntülerde yer alamadı.

Kadın vatmanlar, çoğu erkeğin bile cesaret edemediği zorlu bir mesleği icra ediyor. Çoğu elektrik-elektronik mezunu ve yaş ortalamaları 24 ile 30 arasında değişiyor. Hepsinin sürücü ehliyeti var. 3 aylık teknik teorik, 3 aylık pratik eğitim ve staj süresinden geçiyorlar. Daha sonra tek başlarına sürüşe çıkmaya hazır hale geliyorlar. Uzunluğu 35 metre, ağırlığı 67 ton olan Antalya raylı sistemdeki dev toplu ulaşım aracında maksimum 300 kişiyi taşıyorlar. 35 erkek vatmanla birlikte aynı çatı altında görev yapıyorlar. 12 kilometrelikz Fatih-Meydan arasında her gün mekik dokuyorlar. Gün ışımadan Antray’ın ilk seferi olan sabah saat 05.30’da göreve başlıyor, evlerine gece 01.30’da dönüyorlar. Çift vardiya çalışıyorlar. Fatih’ten Meydana 12 kilometreyi 36 dakikada gitmek zorundalar. En fazla 70 kilometre hız sınırında seyrediyorlar. Sürati ve zamanı çok iyi ayarlamaları gerekiyor. Vardiya saatinde Antray’ın Kepez’deki depolama sahasında buluşup resmi kıyafetlerini giyiyorlar. Makyajlı yüzleri, ojeli tırnakları, takı aksesuarları ve fönlü saçlarıyla, kadınlara özgü davranışlarından ödün vermeden görevlerini yapmak üzere hazır hale geliyorlar. Kazalarda aynı erkekler gibi soğukkanlılıkla olaya müdahale ediyorlar. Önce durumu telsizden merkeze bildiriyor ve yolcuya gerekli anonsları yaparak işlemler için polisi bekliyorlar. 6 ayda bir kez aldıkları rutin teknik eğitimin faydasını ise, raylı sistemin arıza yapması durumunda fazlasıyla görüyorlar. Yardımcı ekip çağırmadan tramvayı durdurarak arızayı gideriyorlar.

ARALARINDAN 3’Ü ANTRAY’IN İLK KADIN VATMANI

Aralarından 3’ü ANTRAY’ın ilk kadın vatmanları olarak 2,5 yıldır görevde olmanın gurur ve sevincini yaşadığını anlattı. Canan Kösem, Ahu Erdem ve Özlem Eryılmaz, eğitim programı kapsamında iyi bir eğitim aldıklarını, kadınların her işi yapabileceğini herkese göstermek için bu işe başladıklarını anlattı. İşlerini severek yaptıklarını ve eğitimlerde bu mesleği öğrenmek için büyük bir gayret sarfettiklerini söyleyen kadın vatmanlar, tır ve taksi şoförlüğünden sonra kadınların bu tür bir aracı da kullanabileceğini ispatlamak için bu işe el atmışlar. Çoğunun, otomobil kullandıkları için şehir trafiğine de alışkın olmaları işlerini kolaylaştırmış.

KİMLER VATMAN OLABİLİYOR?

Vatman adaylarından öncelikle teknik eğitim almış olması ve en az lise mezunu olması isteniyor. Endüstri meslek liseleri mezunları, makina yada elektrik gibi meslek eğitimleri almış olan kişiler tercih ediliyor. Teknik alt yapısı olması ilk dikkat edilen nokta oluyor. B sınıfı karayolu ehliyetinin olması, trafiğe büyük bir araçla çıkmasına hazırlık sürecine alışması açısından ikinci tercih sebebi. Bunun dışında eğitimlerde başarılı olması bekleniyor. Başarılı olanlar vatman olarak Antray’da göreve başlıyor.

EĞİTMEN VATMAN CANAN KÖSEM

Canan Kösem vatmanların eğitmeni olarak Antray’da görev yapıyor. Anadolu Üniversitesi Raylı Sistemler mezunu ve Almanya’da 3 ay vatmanlık eğitimi almış. Canan Kösem, bu bölümü kendi isteğiyle seçtiğini söyledi. Eskişehirli olan Canan Kösem, daha önce Eskişehir ESTRAM’da vatman eğitmeni olarak 5 yıl görev yaparak Antalya’ya istenmiş ve Antray’da 2,5 yıl önce göreve getirilmiş.

ÖZGÜVENLERİ TAVanDA

Antalya’nın ilk kadın vatmanlarından Özlem Eryılmaz 24 yaşında ve 2,5 yıldır bu işi yapıyor. Eğitimde yüksek başarı göstererek göreve getirildiği günden bu yana başarıyla vatmanlık yapıyor. Kendine son derece güvendiğini ve her işin zorlukları olduğunu, işine git gide daha çok alıştığını ve sevdiğini anlatan Eryılmaz artık mesleğinin kendisine kolay geldiğini, zorlukları atlattığını söyledi. Günlük hayatta aktif araç kullanıcısı olduğun belirten kadın vatman, “İkisini karşılaştırdığınızda araba da raylı sistem de farklı tabi ama ben ikisinde de iyiyim” dedi.

ÇİÇEĞİ BURNUNDA ÇÖMEZ VATMAN

Altı yıllık otomobil şoförü olmasına rağmen çiçeği burnunda bir vatman olan 24 yaşındaki Hasret Yemenici, ilk 3 aylık teknik eğitimin ardından 3 aylık staj dönemine girdiğini ifade etti. Staj döneminin ilk ayını yaşayan güzel vatman, “Ben daha yeni başladım. İlk zamanlar daha zor geliyordu ama şimdi alıştım artık. Yolda bizi görenler çok şaşırıyorlar. Önce dönüp bir bakıyorlar. Alkışlayanlar oluyor, teyzeler ‘Aferim evladım’ diyor. Güzel tepkiler alıyoruz” dedi.

KOCASI ‘ASLAN KARICIĞIM’ DİYEREK İŞE GÖNDERİYOR

Antray’da 2,5 yıldır vatmanlık yapan Ahu Erdem, “Raylı sistem şoförlüğü, kulağa biraz erkek işi gibi geliyor ama tabi artık bayanlar da yapıyor” diyerek işine alıştığını söyledi. Kadın vatman olmanın tek dezavantajının gece geç saate kadar çalışmak olduğunu dile getiren Erdem, “Çift vardiya çalışmak zorundayız. Bu işin böyle zorlukları oluyor. Bir de evli olunca daha zor ama artık alıştık” dedi. Vatman olmanın kendi seçimi olduğunu dile getiren Ahu hanıma işe başlamadan önce eşi ‘Yapabileceğine inanıyor musun’ diye sormuş. ‘İnanıyorum’ cevabını veren Erdem, vatmanlığa ilk başladığından bu yana eşinin kendisini işe ‘Aslan karıcığım’ diyerek uğurladığını anlattı. Kadın vatman Ahu Erdem, ‘Eşim benimle gurur duyuyor” dedi.

Özellikle erkek yolculardan ilginç tepkiler aldıklarını belirten Erdem, “Kabin camımızı tıklatıp erkeklerden daha iyi kullanıyorsunuz diyerek tezahürat yapanlar oluyor. İlk göreve başladığımızda erkekler önümüze gül atıyordu. Bu bize gurur veriyordu. Bir de maalesef gece sarhoşlar çok oluyor. Onları da tabi güvenliğe emanet ediyoruz biz uğraşamadığımız için” dedi.

İŞİNDE ERKEK GİBİ, EVDE KOCASININ SÖZÜNDEN ÇIKMIYOR

Pınar Yücal 30 yaşında ve 11 yıllık araç şoförü. Vatmanlıkta 2,5 yılı devirmiş olmanın gururunu yaşıyor. Pınar Yücal, evli olduğu için gece geç saatlere kadar çalışıyor olmanın ilk zamanlar sıkıntılarını yaşadığını anlattı. Yücal, “Şu anda çok güzel gidiyor alıştım. Severek yapıyorum. Gece vardiyalarına da alıştım. Evdekiler de sesini çıkaramıyor. Çünkü işimi çok seviyorum. Dışarıdan erkek gibi görünüyorum belki ama evde eşimin sözü geçer. Evin reisi erkektir onun sözünden çıkmam” dedi.

BAYANLARIN ALKIŞLARI GURUR VERİCİ

Semra Kılıç 27 yaşında ve bekar. 1,5 yıla yakın zamandır Antray’da kadın vatman olarak görev yapıyor. İşini çok sevdiğini dile getiren Kılıç, yolculardan genelde hep olumlu tepkiler aldığını belirtti. “Bayan yolcuların alkışları çok hoş oluyor. Erkeklerden bile iyisiniz diyen çok oluyor” diyen Semra Kılıç, işini severek yaptığı için zorluklarını görmediğini söyledi.

Kaynak : http://www.sondakika.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 / 1,591