Sakarya’da Hafif Raylı Ulaşım Sistemi.Sakarya Büyükşehir Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya’ya hafif raylı ulaşım sisteminin getirilmesiyle ilgili olarak Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ) ve İstanbul Ulaşım AŞ ile ortak bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Sakarya Büyükşehir Belediyesinin internet sitesindeki açıklamaya göre, hafif raylı ulaşım çalışmalarıyla ilgili olarak Toçoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın danışmanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, TÜVASAŞ Genel Müdürü İbrahim Ertiryaki ve İstanbul Ulaşım AŞ. Genel Müdürü Ömer Yıldız ile bir araya geldi.

Toçoğlu, yaptığı açıklamada, hafif raylı ulaşımın Büyükşehir Terminali ve Adapazarı Tren Garı arasında yapılacağını bildirerek, “Yeni terminal ile mevcut tren garı arasındaki hafif raylı sistem projemizi bu yıl devreye almayı hedefliyoruz. Yenikent Bölgesine de hafif raylı sistemle hizmet vermek için 2. Etap çalışmalarına başladık. Sakarya’ya özel araç tasarımı için Büyükşehir Belediyesi, TÜVASAŞ ve İstanbul Ulaşım AŞ ortak bir çalışma yürütüyor” ifadesini kullandı.

Projenin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından çok önemsendiğini vurgulayan Toçoğlu, proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu aktardı.

Projenin gerekli desteği alacağına inandığını kaydeden Toçoğlu, şunları belirtti:

“Yeni terminal ile mevcut tren garı arasındaki hafif raylı sistemi bu yıl devreye almayı amaçlıyoruz. Proje çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Hazırladığımız projeyi yapım ihalesine en yakın zamanda çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah amacımıza ulaşır ve yeni sistemimizi sağlıklı bir şekilde hemşehrilerimizin hizmetine sunarız”

Toçoğlu, projenin ilerleyen dönemlerde genişleteceğini ifade ederek,

“Ayrıca merkez ve Yenikent arası 2. Etap hafif raylı sistem çalışmaları da olacak. Yenikent, hızla gelişen bir bölge. Ulaşımda yeniliklerimize devam ediyoruz. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız da projelerimize destek veriyor. İnşallah yakın zamanda çalışmalarımızı tamamlarız ve Sakarya’mıza yakışan ulaşım ağını kurarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak : www.sondakika.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,281