Sayın Öztürk, sözünüzü tutun!Bursa’nın 58 yıllık özlemini sona erdirecek yüksek hızlı tren projesinde gelinen son noktayı dün bu köşeden aktarmıştım.
Hatırlatmam gerekirse, 75 kilometrelik Bursa-Yenişehir yüksek hızlı tren hattı alt yapı ihale sözleşmesinin imzalanmasından sonra, üstlenici firmaya yer teslimi yapıldı ve inşaat aşamasına gelindi.
Üstlenici firma hat boyunca güzergah kazıklarını çaktı ve çalışma alanını hemen belirledi.
Yani inşaat başladı, başlayacak.
“Eli kulağında” diyebileceğimiz bir durum var ortada.
Peki, “Gürsu çevresindeki seralara zarar verecek geçiş güzergahına ve Kazıklı istasyonu yer seçimine tepkiler ne sonuç verdi, projede bir değişiklik oldu mu?” derseniz, yanıt hiç de beklendiği gibi değil.
Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, çakılan kazıklarla YHT güzergahının netleştiğini ve projede bir değişiklik olmadığının ortaya çıktığını açıkladı ve “Bize her platformda güzergahın ve Kazıklı istasyonu yerinin değiştirileceği sözü verilmişti ama bu sözler maalesef tutulmadı. İş işten geçmeden bu yanlışlardan dönülmeli” uyarısında bulundu.
Haklı olarak tepkisini yineledi ve verilen sözlerin tutulmasını istedi.

ÖZTÜRK’ÜN SÖZLERİ!..
Dönmez’in bu açıklaması bana AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’ün 20 Aralık 2011 tarihinde bu köşede yer alan sözlerini anımsattı.
Bakın o tarihte Öztürk neler söylemiş:
“Projeyi yakından takip ederek hızla tamamlanması için biz de elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sözleşmenin imzalanması ve yer tesliminden sonra TCDD ile inşaat ihalesini kazanan firma yetkilileri Bursa’ya gelecek. Birlikte güzergahı gezerek bazı istasyon yerlerine gelen tepkileri değerlendireceğiz ve nihai bir karara varacağız. Şartları uygunsa istasyonların yerleri değiştirilebilecek, inşaat da buna göre yapılacak”
Ancak.
O tarihten buyana böyle bir çalışma olmadı ve bize de bir bilgi gelmedi!

BABAL NE YANIT VERDİ?..
Bitmedi.
Yer tesliminden sonra TCDD Demiryolları Yapım Dairesi Başkanı Mustafa Babal’a Bursa YHT projesiyle ilgili bazı sorular yönelttim.
Babal, “Kazıklı istasyonunun yeri değiştirilecek mi, eğer değiştirilecekse bu istasyon nereye yapılacak?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Seralara mümkünse zarar vermemeye gayret edilecektir. İstasyon yeri çevre yolu kenarında, Gürsu’nun kuzeyinde tarım arazisi dışında olacak şekilde çalışılacaktır”
Babal ayrıca, Yenişehir-Bilecik hattı projesinin bu yıl tamamlanacağını ve 2013 yılında yapım ihalesinin gerçekleştirileceğini, Bursa hızlı treninin Ankara hattına Osmaneli ya da Bilecik’ten bağlanması konusunda ise uygun koridorun belirlenmeye çalışıldığını açıkladı.
Son bir gelişmeyi daha aktarayım.
AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk dün akşam saat 18.50’de Ankara’dan aradı ve verdiği sözlerin arkasında olduğunu belirterek bugün TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile bir görüşme yapacağını, çıkan sonuçları bizimle paylaşacağını söyledi.
Tam zamanıydı.
Bekliyoruz!

Kaynak : bursahakimiyet

Yılmaz İŞEL

E-Posta : yilmazisel@bursahakimiyet.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,478