Suudi Arabistan ve Bahreyn arasına demiryolu4.5 milyar dolara malolacak demiryolu inşaatına 2014’te başlanacağı bildirildi. Bu ağın Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlanması da düşünülüyor.

İki Körfez ülkesi Suudi Arabistan ve Bahreyn arasında 4.5 milyar dolara malolacak demiryolu inşaatına 2014’te başlanacağı bildirildi.

Suudi Arabistan’da basılan El İktisadiye gazetesinin haberine göre Körfez İşbirliği Konseyi sekreteryası danışmanı Remzi El Asar, Bahreyn’de katıldığı Suudi-Bahreyn demiryolu projesini görüşme toplantısının ardından açıklama yaptı. Proje, iki hükümet ve özel yatırımcılar tarafından finanse edilecek.

El Asar, planlanan demiryolunun mühendislik çalışmalarının gelecek yılın başında ya da 2013’te tamamlanmasının beklendiğini söyledi. Yetkili, ‘İnşaat işleri 2014’te başlayacak ve 2017’de bitecek. Bu süre içerisinde Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak demiryolu ağının kalan kısmı da sona ermiş olacak.’ dedi.

Altı Körfez ülkesini kapsayan 2 bin 200 km’lik demiryolu ağının 15.5 milyar dolara malolması bekleniyor. Demiryolu ağı ile öncelikle ülkeler arasında kargo taşınması hedefleniyor.

İleriki safhalarda bu ağın Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlanması da düşünülüyor.

Kaynak : Dünya Bülteni

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 / 1,590