TCDD günde 10 bin kişiyi mağdur ediyorEskişehir-İstanbul tren seferlerinin 2 yıl boyunca yapılamayacak olması, bu hatta günlük yolculuk yapan 10-15 bin kişiyi mağdur edecek. BTS Şube Başkanı Bektaş, Devlet Demiryolları’nın çift hatlı yolun tek tarafını kapatarak bu sorunu halledebilecekken, kolaycılığa kaçtığını belirtti.

Eskişehir-İstanbul hattında 1 Şubat’tan itibaren tren seferleri yapılamayacak. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Köseköy-Gebze yüksek hızlı tren hattının inşası nedeniyle seferlerin 2 yıl boyunca iptal edildiğini bildirdi.

Bu hatta her gün 10-15 bin arasında insan yolculuk yapıyor. Bunların çoğunluğunu öğrenci ve işçiler oluşturuyor.

Devlet Demiryolları, yolcuların mağdur olmaması için gerekli tedbirleri aldığını ileri sürerken, BTS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hasan Bektaş, yolculara hiçbir alternatif sunulmadığını belirtiyor.

ETHA’ya konuşan Bektaş, iki yıllık inşaatın dışında, 6 ay da deneme seferleri yapılacağı için tren seferlerinin 2,5 yıl boyunca yapılamayacağını söyledi.

“Burada çift hat var. Yolun biri kapatılarak bu iş yapılabilirdi” diyen Bektaş, “İkisini de kapattılar, kolaycılığa kaçtılar” dedi.

10 binin üzerinde yolcunun mağdur olacağını belirten Bektaş, Devlet Demiryolları’nın bu yolculara bir alternatif sunmadığını söyledi. Bektaş, sadece İzmit Belediyesi’nin otobüs seferleri koyduğunu belirterek, “10-15 bin yolcu belediye otobüsü ile taşınamaz” dedi.

Kaynak : http://www.etha.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,653