‘Trenle ulaşım hakkıma dokunma’Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesi kapsamında İzmit- Gebze arasındaki tren seferlerinin kaldırılmasını protesto eden Halkevleri üyesi 25 kişi, İzmit Tren Garı önünde gösteri yaptı

İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan Kocaeli ile İstanbul Haydarpaşa arasındaki demir yolu hattı, 122 yıl aradan sonra ilk kez 1 Şubat’ta Yüksek Hızlı Tren çalışmaları nedeniyle kapatıldı. Bügün İzmit Tren Garı önünde biraraya gelen Kocaeli Halkevleri üyesi 25 kişi, ’Trenle ulaşım hakkıma dokunma’, ’Tek hat halkın kullanımına açılsın’ sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Halkevleri üyesi Kuzey Boy, “Yenileme çalışmalarında demiryollarının iki yıl süreyle kapatılacağı şeklinde açıklama yapıldı. Marmaray projesinin başlamasıyla birlikte bu sürenin 5 yıla kadar uzayacağı biliniyor. Ancak Köseköy- Derince arasındaki tek hat yük taşımak için açık bırakılmaktadır.

Halkın kolay, rahat, ucuz ve güvenli ulaşım hakkı için de tek hat açık tutulmalıdır. Sermayeye değil, halka ayrıcalık tanınmalıdır. Kullanımın yoğun olduğu sabah ve akşam saatleri arasında sefer sayısı arttırılmalı, diğer saatlerde yenileme çalışmalarının yürüyebilmesi için azaltılmalıdır” diye konuştu. Grup daha sonra İzmit Tren Garı önünden Merkez Bankası Şubesi önüne kadar sessiz bir şekilde yürüdükten sonra olaysız dağıldı.

Kaynak : http://www.sinemada.com

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,461