Türk Demiryollarının Reformu Projesi“Türk Demiryollarının Reformu Projesi”nin Yönlendirme Komitesi 4. Toplantısı, TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN başkanlığında 17 Şubat 2012 tarihinde Genel Müdürlük Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Türkiye – Avrupa Birliği (AB) Mali İşbirliği çerçevesinde ülkemizin AB Müktesebatı uyum çalışmalarına finansman desteği sağlamak üzere Avrupa Komisyonu tarafından oluşturulan “Katılım Öncesi Yardım (IPA)” mekanizmasının 1.başlığı olan “Kurumsal Kapasite Geliştirme’’ kapsamında değerlendirilen “Türk Demiryollarının Reformu” projesine ilişkin sözleşme, Ecorys Researchand Consulting Ltd. liderliğindeki konsorsiyum ile 13 Aralık 2010 tarihinde imzalanarak ve 10 Ocak 2011 tarihinde yapılan teknik toplantı ile proje başladı.

Proje, 3 bileşenden oluşuyor. 1. bileşen kapsamında taslak mevzuat paketine uygun olarak demiryolu reformunu gerçekleştirmek üzere çerçeve şartları ortaya koyan bir strateji ve eylem planının oluşturulması; 2. bileşen kapsamında yeni TCDD’de altyapı tahsis ve ücretlendirme sisteminin kurulması ve şebeke bildiriminin geliştirilmesi de dahil olmak üzere altyapı işletmecisinin görevlerini yerine getirmek üzere TCDD’nin altyapı tahsisi ve ücretlendirilmesi konusundaki kapasitesinin güçlendirilmesi ve 3. bileşen kapsamında yeni TCDD’de altyapı işletmecisinin ve tren işletmesi (İşletmeleri) için Emniyet Yönetim Sistemi geliştirilmesi ile demiryolu emniyeti ve karşılıklı işletilebilirlik konusundaki kapasitenin güçlendirilmesi faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet DUMAN’ın Projenin Kıdemli Programlama Görevlisi (Senior Programming Officer –SPO) olarak başkanlık ettiği toplantıda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından, Avrupa Birliği Bakanlığından, Hazine Müsteşarlığından, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanlığından, AB Türkiye Delegasyonundan, TCDD APK Dairesi Başkanlığından temsilciler ve proje ekibi katıldı.

Toplantıda proje ekip lideri tarafından her bir bileşende kaydedilen gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgiler verilirken, projenin ilerleyişine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu ve bundan sonraki aşamalara yönelik önemli kararlar alındı.

Kaynak : Demiryolcuyuz

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 / 1,651