Türkiye Vagon Sanayi AŞ’nin Taşınması TartışmasıTürk-İş Mali Genel Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Atalay, Türkiye Vagon Sanayi AŞ’nin (TÜVASAŞ) Adapazarı’nda bulunan fabrikasının başka bir yere taşınması projesine ilişkin,

“Bu fabrikayı yerinde büyütelim, fabrika büyüyecekse aynı yerde büyüsün” önerisinde bulundu.

Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fabrikanın geleceğine ilişkin atılan olumlu adımlara destek vereceğini ancak yanlış olduğunu düşündüğü durumlara da karşı çıkacağını söyledi.

TÜVASAŞ fabrikasnın taşınmasına sıcak bakmadığını ifade eden Atalay,

“Yanlış şeyler olursa ilk ben karşı çıkarım. Daha önce Sakarya’da Zirai Donatım Fabrikası vardı ama kapandı. Et Balık Kurumu vardı, şu an kör topal gidiyor. Şeker Fabrikası vardı ama onun da ne olacağı beli değil” diye konuştu.

Atalay, Sakarya’da yaşayan her 3 kişiden birinin, TÜVASAŞ fabrikası ile bağlantısı olduğunu belirterek, aynı bölgede kurulan Eurotem Vagon Fabrikası’nın da ihtiyacı karşılayamadığını savundu.

Türkiye’de raylı taşımacılığın arttığına dikkati çeken Atalay, şöyle devam etti:

“İstanbul’a, Bursa’ya, Adana’ya, Eskişehir’e hep metro gidiyor. Eurotem, bu metro ihtiyacını karşılayamaz. Bu fabrikanın büyümesi lazım. Sermayeyi arttırmaları lazım. Yüz kişilik fabrika olmaz. Ama TÜVASAŞ, çok büyük bir fabrika. Türkiye’de yürüyen araçların tamamını yapan tek fabrika. Sahip olduğu alan da çok büyük. Bu araziyle Adapazarı’nın yarısını satın alabilirsiniz yani. Bu yüzden böyle bir fabrikaya herkesin sahip çıkması lazım.”

-”Fabrika büyüyecekse aynı yerde büyüsün”-

Fabrikanın aynı yerinde kalmasını arzu ettiğini vurgulayan Ergun Atalay,

“Bu fabrikayı yerinde büyütelim, fabrika büyüyecekse aynı yerde büyüsün. Bu fabrika büyürse bütün herkese katkısı olur. Yerinde büyütebilirsek taşımayalım. Fabrikanın özelleştirilebileceği düşüncesine de sıcak bakmıyorum. Benim korkum da budur. Özelleştirmenin sonu kapanma oluyor” diye konuştu.

Devlet tarafından daha önceden kurulan Şeker Fabrikası, Sümerbank ve Demiryolları gibi işletmelerin, gittikleri bölgelere hayat verdiğini ifade eden Atalay, Özelleştirme nedeniyle bu tür fabrikaların da yok olmaya başladığını savundu.

-”Fabrika taşınırsa özelleştirilir”-

Atalay, hem Sakarya’nın hem de tüm Türkiye’nin TÜVASAŞ’a ihtiyaç duyduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Biz fikrimizi söylemezsek Allah hesap sorar. Bu fabrikada bir adam daha fazla çalışırsa mutlu olurum. Şimdi özel sektörün iyi olduğu alanlar da var. Ama bu konuda TÜVASAŞ, hepsinden çok daha iyi yapıyor işini. TÜVASAŞ büyürse Sakarya’nın menfaatine olur. İnşallah güzel bir şey olur. Benim korkum bu fabrika taşınırsa özelleştirilir. Bu fabrika özelleşirse çalışanların sayısı azalır ve az parayla işçilerin canını çıkarırlar. O yüzden TÜVASAŞ’a herkes sahip çıkmalı. Ama niyet kötüyse bütün engellemeleri yaparım. Bu fabrikalar vagon ihracatı yapsın isterim ben, işçi çıkarmasınlar.”

Atalay, aynı zamanda fabrikanın çevre dostu bir yapıya da sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak : Haberler

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

38 / 6,101