Üsküdar-Sancaktepe arası 24 dakika olacakİstanbul’un fethine en yakından şahit olan tarihi semt Üsküdar, Marmaray’ın bitmesini sabırsızlıkla bekliyor. Dev meydan, yeraltı otoparkı ve Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arasını 24 dakikaya indirecek metro, semte soluk aldıracak.
Üsküdar genelinde yaşanan yoğun trafik sorununa nasıl bir çözüm düşünüyorsunuz? (Sedat Nuhoğlu)
BAŞKAN: Ulaşım sorununu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği halinde birçok projeyi hayata geçirdik:
– Harem Sahil Yolu projesiyle deniz üzerinden kurulan köprülü geçiş sistemi kapsamında 400 metre uzunluğunda ve 2×2 şeritten oluşan araç yoluyla 150 metre uzunluğunda 12 metre genişliğinde bir yaya yolunu hizmete açtık.
– Çengelköy yönünden Üsküdar’a geliş noktasında yaşanan trafik sıkıntısına karşı Beylerbeyi Köprülü Kavşağı hizmete girdi.
– Boğaz Köprüsü trafiği nedeniyle Çamlıca’dan Üsküdar’a ineceklere büyük sıkıntı yaşatan Kısıklı trafiğine neşter vurmak için planlanan ‘Üsküdar Ümraniye TEM Bağlantı Yolu Eski Kısıklı Caddesi Kesişimi Yol Kavşak Uygulama Projesi’ tüm hızıyla sürüyor.
– Çamlıca-Kısıklı-Bulgurlu bölgelerinden gelenlerin hem Boğaziçi Köprüsü’ne ve hem de Üsküdar’a gidişlerini düzenleme projesi kapsamında yer yer dörder şeritli ve tercihli yolla ‘dalçık çalışması’ uygulamaya konuyor.
– Kısa bir süre önce ihalesi yapılan Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe metrosunun inşaatına başlandı. 38 ay gibi rekor bir sürede tamamlanacak olan metro, Üsküdar’daki ulaşımı oldukça rahatlatacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek.
Marmaray bitince ‘meydan’ bizimdir
– Marmaray çalışmaları nedeniyle Üsküdar’da ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Ne zaman rahatlayacağız? (Güray Özcanlı)
BAŞKAN: Marmaray tamamlandığında çok farklı, çok renkli bir Üsküdar göreceğinizden emin olabilirsiniz. Biz de heyecanla 29 Ekim 2013’ü bekliyor, planlamalarımızı buna göre yapıyoruz. Çünkü Marmaray’ın hizmete girmesiyle birlikte Üsküdar’da saatte 60 bin insan sirkülasyonu olacak. Şu an kapalı olan meydanımız bize teslim edilecek, bunun yanında biz de belediye binası ve katlı otoparkı Çavuşdere’ye taşıyarak, nüfusun rahatça gezip dinlenebileceği geniş alanlar elde edeceğiz. Böylece esnafımızın bugüne kadar yaşadığı sıkıntılar da son bulacak.

Kaynak : http://www.aksam.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 / 1,559