Bursa-Yenişehir Havaalanı-İnegöl arasına YHT hattının bir kısmını kullanan banliyo hattı yapılabilir mi?Bursa-Yenişehir Havaalanı-İnegöl arasına YHT hattının bir kısmını kullanan banliyo hattı yapılabilir mi?

İstanbul-Ankara ve İzmir’de metro ve tramvayların haricinde TCDD’ye ait banliyo hatları da var. Son zamanlarda bu hatlarda yenileme çalışmaları yapılarak hatlar metro standartlarına ulaştırılıyorlar.

Bursa’da TCDD’ye ait ne bir banliyo hattı ne de şehirler arası tren ulaşımı var. Zamanında Bursa-Mudanya arası tren ulaşımı varmış onu da çok görmüşler söküp her parçasını hurdaya satmışlar.

Neyse ki şehirler arası ulaşımı sağlayacak hızlı tren bağlantısı ihalesi yapıldı. Ama Bursa için bu yetmez.
TCDD tarafından Bursa’ya banliyo hatları da kurulmalı. Bu hatlar şunlar olmalı;

Öncelikle zamanında söküp attıkları Bursa-Mudanya hattını telafi etmek adına bu güzergaha bir banliyo hattı yapılmalı. Hızlı tren istasyonu Geçit’te olacak, belediye bu istasyona kadar Bursaray’ı uzatmalı, TCDD ise bu istasyon ile Mudanya arasında banliyo hattı kurmalı.

Diğer banliyo hattı ise havaalanı ile Bursa arasında olmalı. Bir havaalanımız var ama Bursa ile ulaşım sorunu var. Yanlış yer seçiminden şikayet ettiğimiz ve kullanım açısından bir türlü yeterli kapasiteye ulaşamayan bu havaalına ulaşım ve kullanılmama sorununu TCDD banliyo hattı ile çözebilir. Böylece havaalanı atıl hale gelmekten kurtulur yoksa deneme tahtası gibi her yıl bir firma gelir bir kaç noktaya uçuş yapar sonra seferleri kaldırır, şimdiye kadar öyle oldu geleceği de meçhul. Bursaray Kestel’e kadar uzayacak, son istasyon ile Yenişehir havaalanı hatta oradan da İnegöl’e kadar uzanan bir banliyo hattı yapılmalı. Bu hat havaalanı için çok önemli.

Bir diğer banliyo hattı ise Bursa-Gemlik arasında yapılmalı. Bu hat hem Bursa-Gemlik arası yolcu taşımacılığında hem de organize sanayi bölgeleri ile Gemlik limanı arasında yük taşımacılığı açısından çok önemli. Bursa sanayisi için ve Bursa limanı için bu hat da çok önemli.

Burada birbirinden bağımsız 3 ayrı hat görünse de bunların km toplamı diğer şehirlerdeki banliyo hatlarından fazla olmayacak.

TCDD’nın bu hatları yapması gerektiğini düşünüyorum. Yıllar önce sökülen Bursa-Mudanya hattı için, havaalanı ulaşımı için ve de Bursa sanayisinin liman bağlantısı için mutlaka yapılması gerekir.

Batur_BanliyoYHTBursaray1

Kaynak : Wowturkey

 

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

24 / 2,125