Şehir Merkezi Raylarla Daha Kaliteli Olacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilen Heykel-Garaj (T1) tramvay hattının ilk aşama ihalesini kazanan firma ile belediye arasında sözleşme imzalandı. Başkan Recep Altepe, projenin 10 aydan daha kısa zamanda bitirilmesi için ray ve gerekli teknik malzeme siparişlerinin daha önceden verildiğini belirterek, 10 gün içinde ilk kazmanın vurulacağını söyledi.

Bursa’da ulaşım meselesini raylı sistemle çözmekte kararlı olan Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel hattında çalışmalara devam ederken, il merkezi için de tarihi bir adım attı. Şehir içi tramvay hatlarının ilk uygulamasını Cumhuriyet Caddesi- Davutkadı arasında hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların uygulamaya olan ilgisinin gün geçtikçe artmasıyla birlikte ana hatlardan ilki olan Heykel-Garaj (T1) tramvay hattında uygulama sürecine geldi. Yaklaşık 6,5 kilometrelik hattın 25 Haziran’da yapılan ihalesinde 18 milyon TL ile en uygun teklifi veren İspanyol Comsa SA şirketi ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

Burulaş’ta düzenlenen imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, seçim öncesi Bursa’yı demir ağlarla öreceklerini ve Yıldırım’dan Nilüfer’e kadar kentin çağdaş ve kesintisiz ulaşımla buluşturulacağının sözünü verdiklerini belirterek, bu vaadi tutmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Sözleşmesi imzalanan Heykel-Garaj tramvay hattı ile 25 kilometrelik hattı Bursa’ya kazandırmış olacaklarını hatırlatan Başkan Altepe, bu projenin bir başlangıç olduğunu, yakın bir zamanda terminal hattı ile ilgili çalışmaların da başlatılabileceğinin müjdesini verdi. Heykel- Garaj hattı ile entegre olarak planlanan Kanalboyu, terminal ve eski Yalova yolu hatlarıyla ilgili proje çalışmalarının sürdüğünü belirten Başkan Altepe, bu tempoyla giderlerse terminal hattı ile ilgili çalışmaları da başlatabileceklerini müjdeledi.

Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesi güzergahının trafik yoğunluğu açısından sıkıntılı bir bölge olduğunu dile getiren Başkan Altepe, çalışmaları kısa zamanda bitirip, vatandaşlara ve sürücülere fazla bir sıkıntı yaşatılmayacağını vurguladı. Sözleşme süresi 1 yıl olan projeyi 10 aydan daha kısa zamanda bitirmek için gerekli her türlü çalışmayı önceden yaptıklarını hatırlatan Başkan Altepe, “Raylar ve gerekli teknik malzemelerle ilgili siparişleri daha önceden vermiştik. Önümüzdeki hafta raylar geliyor ve 10 gün içinde ilk kazmayı vuracağız. Çünkü örneğin Altıparmak Caddesi’ne girdiğimiz zaman kazdığımız yere, hemen rayları döşeyip, 40 günü bulmadan oradan çıkmalıyız. Zaten çalışma boyunca yolun kapatılması söz konusu değil” dedi.

Hattın geçtiği caddelerin genişletilmesinin mümkün olmadığını, geçmişte 150 bin nüfuslu şehrin kullandığı caddelerin bugün 2 milyon nüfusa yetersiz geldiğini kaydeden Başkan Altepe, lastik tekerlekli araçlarla çözümün imkansız olduğuna değindi. Yaklaşık 250 kişi taşıyan ve tramvayın, 2’şer kişi taşıyan 100 araca denk geldiğini kaydeden Başkan Altepe, “Yani bir tramvayın o caddeye girmesi 100 aracın o caddeden uzaklaşması demek. Avrupa’nın tüm çağdaş kentleri ulaşımı böyle çözdü. Avrupa’nın 80 yıl 100 yıl önce yaptıklarını biz hala ‘acaba olur mu’ diye tartışıyoruz. Hattın geçtiği güzergahta doğal olarak araç parklanmaları ortadan kalkacak, caddeler modern bir görünüme kavuşacak. Bu caddelerdeki otopark sorununu da yine bizim geliştirdiğimiz ringo parklarla çözeceğiz. 100 metrekarelik bir arsaya bir cadde boyunca sıralanan araçları park edebileceğiz. Aynı zamanda güzergahta ray döşemelerinin yanında tretuvar ve cephe düzenleme çalışmaları da yapılacak. Kent merkezi, araç gürültüsü, egzoz gazı kokusundan arınacak. Şehre kalite gelecek” diye konuştu.

İspanyol Comsa SA şirketinin Kontrat Direktörü Pedro Miguel Rivero Moya ise 100 yılı aşkın süredir sadece demiryolları üzerine çalışan firmalarının alanında İspanya ve Avrupa’nın en büyüklerinden biri olduğunu vurguladı. Barselona, Madrid, Valencia, Bilbao, Malaga, Lizbon, Porta gibi şehirlerin tramvay hatlarını kendilerinin yaptığını dile getiren Pedro Miguel Rivero Moya, bir asrı aşkın deneyimlerini Bursa’ya aktaracaklarını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Seyfettin Avşar ile Burulaş Genel Müdürü Levent Fidansoy’un da katıldığı törende konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Comsa SA Kontrat Direktörü Pedro Miguel Rivero Moya arasında sözleşme imzalandı.

Stadyum Caddesi- Altıparmak Caddesi- Atatürk Caddesi- Heykel- İnönü Caddesi-Kıbrıs Şehitleri Caddesi- Kent Meydanı- Darmstad caddesi güzergahı boyunca 13 istasyon yer alacak. 1 atölye binası, 2 depo yolu, 2 atölye yolu, 15 makas, 1 kruvazman, 3 trafo binası imalatı gerçekleştirilecek. Ayrıca Cumhuriyet Caddesi tramvay hattı ile kesişen bölgede özel raylı sistem çalışması yapılacak. Acil durumlar için uygun yerlere 4 adet cep hatları da projelendirildi. Proje kapsamında; kazı-dolgu ve altyapı drenaj sistemlerinin oluşturulması, ray döşenmesi, istasyonların inşası, kataner sistemi mevcut trafik sinyalizasyonuyla uyumlu sinyalizasyon sistemleri ve scada sistemlerinin yapılması ile tramvay araçlarının bakım-onarımı için atölye binası yapılacak.

Kaynak : www.medya73.com

Benzer haberler:

Yorum Yaz

123 / 1,628