10 yıl içinde İstanbul’a 500 kilometrelik raylı sistem gerekiyor

raylı-sistem

10 yıl içinde İstanbul’a 500 kilometrelik raylı sistem gerekiyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 10 yıl içinde İstanbul’un mutlaka 500 kilometrelik bir raylı sisteme sahip olması gerektiğini söyledi.
İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Toplu Ulaşım Haftası Transist 2012 V. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’na katılan Yıldırım, Türkiye’de şehirleşme oranının gittikçe artacağını kaydetti.

Şehirlere göçün önüne geçilemeyeceğini belirten Yıldırım, bunun çaresinin zenginlik noktalarını artırmak olduğunu ve bu yüzden 10 yıldır Türkiye’nin her yerinin ulaşılabilir olması için çabaladıklarını ifade etti.

Türkiye’de 10 yıldır altyapıya 197 milyar liralık yatırım yaptıkları bilgisini veren Yıldırım, bu yatırımın yeterli olmadığını kaydetti.

2009’da düzenledikleri Ulaşım Şurası’nda Türkiye’nin gelecek 10 yıl ihtiyaçlarını belirlediklerini anlatan Yıldırım, İstanbul’un sorunlarını çözmek için büyük bir enerji harcadıklarını söyledi.

İstanbul’un 1990’larda raylı sistem e geçtiğini anımsatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

”Burada trafik sorununun çözümünü konuşurken bir şeyi aklınızdan çıkarmamanız lazım. Trafik sorunu olmayacak bir şehir dediğiniz zaman buna kimseyi inandıramazsınız. Konuşacağımız şey, katlanılabilir bir trafik sorunu. Yani akış devam edecek, zaman zaman akış hızı azalacak ama sürekli devam edecek, bunu anlamamız lazım.”

Toplu taşıma ile ilgili konular

”Toplu taşıma ile ilgili konularda maalesef geç kaldık” diyen Yıldırım, nostaljik tramvaydan sonra İstanbul’un 1990’lı yılların başında raylı sisteme atıldığını söyledi.

Başbakan’ın o dönemde Taksim metrosunu ihale ettiğini anımsatan Yıldırım, o dönemde Türkiye’de raylı sistem tecrübesi olmadığını dile getirdi.

Firmaların bir yandan öğrenmek, bir yandan da projeyi yapmak gibi bir sıkıntı yaşadığını aktaran Yıldırım, o günden bugüne geçen zaman içerisinde yaklaşık 17-18 senede İstanbul’un devam eden projelerle 250 kilometreyi bulan bir raylı sistem üzerinde çalıştığının altını çizdi.

10 yıl içinde İstanbul’un mutlaka 500 kilometrelik bir raylı sisteme sahip olması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Ulaşım Şurası’nda yaptığımız değerlendirmede, gelecek 10 yıl içerisinde tüm Türkiye’de raylı sistem potansiyelinin 4 bin kilometreye ulaştığını gördük. Bugün nüfusu 700 binden fazla olan kentler raylı sistem ile ilgili çalışma yapıyorlar, uygulamaları başlatmış durumdalar. Bunu yapmış olmakla merkezi idarenin sorumluluğu bitmiyor. Ülke genelinde master programını yapmak, toplu ulaşımda yerli katkıyı artırmak… Bu konudaki bilgi, tecrübeyi pazarlamak ve bunlar için de düzenlemeler yapmamız lazım. Bunları da yapıyoruz. Raylı sistemler merkezi idarenin, bakanlığımızın yetki ve sorumluluğu altında. Demek ki yetki hem büyük şehirlerde olacak, aynı zamanda bakanlık da yetkili olmaya devam edecek.”

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Toplu Ulaşım Haftası Transist 2012 V. Ulaşım Sempozyumu ve Fuarı’na katılan Yıldırım, programın temasının 4 e’den oluşan ekonomi, enerji, ekoloji ve etkinlik olduğunu kaydetti.

Bunların hepsinin toplu ulaşımı çağrıştırdığını aktaran Yıldırım, İstanbul’da her gün sabah-akşam saatlerinde trafikte kaybolan zaman ve boşuna yakılan yakıtın 1 yıllık maliyetinin 3,5 milyar lira olduğunu ifade etti.

Boğaza yapılacak 3. köprü ile otoyolları 5 milyar liraya mal edeceklerini aktaran Yıldırım, ”1,5 yılda bir 3. köprü ve 100 kilometrelik otoyol karşılığı bir kayıpla karşı karşıyayız” dedi.

Bugün enerjinin yüzde 30’unun ulaştırma için kullanıldığı bilgisini veren Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

”Enerji bizim yumuşak karnımız. Cari açığımızı sürekli artırma eğilimi gösteren sektör ulaştırma. Burada bireysel taşımacılığı bir tarafa bırakıp, halkı toplu taşımacılığa yönlendiremezsek faturayı bu şekilde ödemeye devam edeceğiz. Hem egzoz gazı salımının azaltılmasında da başarılı olamayacağız. 4 e’yi en iyi şekilde sağlamanın yolu, toplu ulaşım altyapısına yatırım yapmaya devam etmek. Türkiye son 10 yılda bu anlamda büyük mesafeler katetti. Türkiye, transit taşımacılıkta ortaya koyduğu projelerle, havacılıkta yaptığı yatırımlarla ve denizlerin daha etkin kullanılması yönündeki teşvikleriyle bugün ciddi anlamda altyapısını hazırlamanın yanında mevcut sorunlarını da sürdürülebilir bir çözüm sürecine taşımıştır.”

”Mutlaka insanları toplu ulaşım araçlarının götürmesini sağlamalıyız”

Yıldırım, Marmaray’ın hayata geçmesi, 3. köprünün devreye girmesi, 2. büyük tünel geçişi olan Avrasya Projesi’nin devreye girmesi, 3. havalimanının faaliyete geçmesi ve buna ilaveten Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninin çalışmaya başlamasıyla, İstanbul’un merkezinde yoğunlaşan trafiğin merkezden çevreye kaymaya başlayacağını belirterek, orta vadede İstanbul’u daha sürdürülebilir bir toplu ulaşım altyapısına ulaştıracaklarını söyledi.

Ulaştırma talebinin AB ülkelerinde her yıl yüzde 2,16 arttığı bilgisini veren Yıldırım, ulaşımın GSYİH’e katkısının yüzde 10 civarında olduğunu ifade etti.

Türkiye’de ise bu oranın yüzde 15,4 olduğunu anlatan Yıldırım, ulaşım altyapısına yatırım yapmaya devam edeceklerini vurguladı.

İstihdamın Avrupa’da yüzde 7’sini ulaşım sektörü oluştururken, Türkiye’de bu oranın yüzde 13 olduğunun altını çizen Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Ortalama binde 17 nüfus artışı olan ve son 25 yıldaki büyüme eğilimlerini dikkate aldığımızda ülkemizde toplu taşıma talebi bugünkünün en az 3 katına çıkacak. Bu toplu taşımaya daha çok zaman, daha çok kafa yormamız demek. ‘Binin otobüse, binin trene’ demekle bunu çözemeyiz. Nasıl- Kapıdan kapıya taşınmanın sağladığı konfora erişim sağlamalıyız. Mutlaka insanları toplu ulaşım araçlarının götürmesini sağlamamız lazım. Bunu Türkiye geneline yaygınlaştırmamız lazım. Bunu İstanbul’dan Türkiye’ye taşıyabiliriz.”

”İstanbul için yapılanları hiç kimsenin küçümsemeye hakkı yok”

İstanbul için yapılanları hiç kimsenin küçümsemeye hakkı olmadığını aktaran Yıldırım, dünya şehirlerinin hiçbirinde olmayan projelerin İstanbul’da olduğunu söyledi.

Bugün mega projelerin tamamının İstanbul’da yer aldığını kaydeden Yıldırım, şu anda İstanbul’da devam eden projelerin toplamının 60 milyar lira olduğunu ifade etti.

Bu projelerin bir kısmının başlamış durumda olduğunu, bir kısmının da bitme aşamasına geldiğini aktaran Yıldırım, 2020’ye kadar İstanbulluların daha rahat, daha konforlu seyahat etmesi için büyük projelerin yetişmesi gerektiğinin altını çizdi.

Hizmette siyaset olmayacağını anlatan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

”Dün İzmir’deydim. İzmir’e bugüne kadar altyapı için milyarlarca liralık yatırım yaptık. Siyaset, meydanda, sandıkta olur. Hizmet sürekli vatandaşa gider. İETT günde 3,5 milyon İstanbulluya hizmet veriyor. Metrobüs projesi Avrupa’da ziyaret ettiğim, görüştüğüm bütün meslektaşlarım tarafından çok başarılı bir proje olarak anlatılıyor. ‘Bu projeyi bu kadar sürede nasıl bitirdiniz-‘ diyorlar. 700 binin üzerinde İstanbullu her gün Kadıköy’den TÜYAP’a kadar kesintisiz bir şekilde seyahat ediyor. Şimdi bunun normal yollarla olduğunu düşünün, yaklaşık 3 saat. Şimdi ne kadar- 1 saat-40 dakika. Bu proje çok kısa sürede yapıldı ve çok ucuza mal edildi. Bu bir akıllı projedir. Şimdi 4-e’yi konuşuyoruz. Eskiden 3 ç’yi konuşurduk. Ne idi 3 ç- Çöp, çukur, çamur. Nereden nereye. ”

Yıldırım’a, konuşmasının ardından İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı tarafından plaket takdim edildi.

Daha sonra Bakan Yıldırım, programda sunum gerçekleştiren hocalara günün anısına plaket verdi.

Etkinlikte, 3. Toplu Ulaşım Haftası sebebiyle düzenlenen kompozisyon, şiir, resim, karikatür ve fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri de dağıtıldı.

Kaynak : www.akparti.org.trAyrıca bakınız…

Levent Özen
Takip et

Levent Özen

Genel Yayın Yönetmeni / Editor in Chief at RayHaber
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.
Levent Özen
Takip et

Benzer demiryolu haberleri:

Güncelleme: - .


Net Tercüme Hizmetleri Ltd. olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca dillerinde Raylı Sistemler terminolojisinde uzman 35 kişilik tercüman kadromuz ile hizmetinizdeyiz. Referanslarımız için
Nettercume.com.tr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

RayHaber | www.rayhaber.com | Türkiyenin Demiryolu Sitesi ve Dergisi located at Adalet mah. Anadolu cad. Megapol Tower 41/81 , İzmir, Bayraklı . Reviewed by 19702 demiryolcu rated: 4.6 / 5
215 / 1,924