Konya Yüksek Hızlı Tren projeleriAnkara-Konya Yüksek Hızlı Tren projesi 2011 yılında tamamlanmış ve hizmete girmiştir. Konya–İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesinde ise birkaç aşama halinde çalışmalar devam etmektedir. Eskişehir-İstanbul arası hattın yapımının 15.12.2013 yılında tamamlanması hedeflenmektedir. Eskişehir-İstanbul hattında fiziki gerçekleşme oranı ortalama %50’dir. Bu hattın tamamlanmasının ardından Konya-Eskişehir-İstanbul hattı ulaşıma açılacaktır.

Ayrıca Konya-İstanbul Hızlı Tren Projesinin 2013 yılında tamamlanmasını sağlamak üzere çalışmalara hız verilmelidir. Ankara–Konya hızlı demiryolu hattı, halen yapımı devam etmekte olan Ankara-İstanbul hızlı tren hattı ile Polatlı’dan sonra irtibatlı olduğundan, söz konusu projenin bir an önce tamamlanması Konya–İstanbul arasında da kesintisiz hızlı tren seferlerine başlanılması için büyük öneme sahiptir.

Konya-Antalya Hızlı tren çalışmaları başlatılmalıdır: Ankara – Konya hızlı tren hattı Konya-Manavgat-Antalya hattı ile desteklendiği takdirde daha fizible olacaktır.

Konya Yüksek Hızlı Tren

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

21 / 2,399