TCDD Demiryolu haritasıTCDD hem varolan hatların yenilenmesi hem de yeni hatlar eklenmesi için sürekli devam eden bir çalışma içindedir. Özellikle varolan eski ray teknolojisini yenileyip yeni ve daha güncel bir sistem olan hızlı tren sistemine geçiş yapmaktadır. Yüksek Hızlı Trenle bu dönüşüm sağlanmaktadır.

TCDD 2003 yılında hızlı tren hatları döşemeye başladı.İlk hat, toplam uzunluğunun 533 km. olması öngörülen İstanbul-Eskişehir-Ankara hattıdır. Hattın şu anda kullanımda olan Ankara-Eskişehir kısmı 245 km.’den oluşmaktadır ve yolculuk süresi 95 dakikadır. Deneme seferleri 23 Nisan, 2007, ticari seferler 13 Mayıs, 2009’da başlamıştır. Hattın Eskişehir-İstanbul kısmının 2009’da tamamlanması öngörülmüştür. 2012’de de hat Marmaray ile bağlanınca, dünyanın ilk kıtalar arası günlük tren seferleri gerçekleşmiş olacaktır.

TCDD Demiryolları Haritası, Türkiye’de demiryolu, demiryolları, tcdd, ddy, trenler ve garlar hakkında bilgiler aşağıdaki haritada:

TR-M-F-001

TR-M-S-001

https://youtu.be/vPSKP8Lj7oE

Benzer Demiryolu Haberleri

Tek yorum

  1. mehmet güzel dedi ki:

    demiryolları bakımından en fakir ülkelerden biryiz. acilen açığı kapatmak zorundayız.Demiryolları bir ülkenin kan damarlarıdır.Hızlı trenden ziyade işlevsel yollar yapılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 / 1,224