Yüksek Hızlı Tren Projeleri Bittiğinde Ekonomiye Katkısı Yılda 800 Milyon Dolar OlacakYüksek Hızlı Tren Projeleri Bittiğinde Ekonomiye Katkısı Yılda 800 Milyon Dolar Olacak

Bakan Yıldırım, birim enerji miktarıyla en çok yolcu ve yükü taşıyan, enerji verimliliği en yüksek olan, havayı kirletmeyen, taşınan yük ve yolcuya oranla daha az arazi ve kentsel alana ihtiyaç duyan demiryollarının, Yüksek Hızlı Tren Projeleri nin hizmete girmesiyle ekonomiyi tetikleyeceğini belirtti.

Yeni hatların devreye girmesiyle enerji maliyetlerinin düşeceğini dikkati çeken Yıldırım, şöyle konuştu:

”YHT’lerle işgücü kaybı önlenecek, zaman tasarrufu sağlanacak. Yapılan araştırmalara göre, Yüksek Hızlı Tren projeleri nin tamamlanmasıyla 5 milyon 425 bin kişi, özel araç yerine trenle seyahati tercih edecek. Bizim en önemli hedeflerimizden biri de karayolundaki yükü azaltarak diğer ulaşım modlarına aktarmak. Bu bağlamda Yüksek Hızlı Tren ‘ler yolcu taşımada önemli görevler üstlenecekler. Bu durum, trafiği görülmediği kadar rahatlatacak. Karayollarından çekilen bu araçların oluşturduğu maliyetlerin ortadan kalkması ve YHT’nin az ve ucuz enerji tüketmesi sonucu ülkemiz her yıl 161 milyon dolar tasarruf sağlayacak. Daha az ithal enerji kullanımıyla sağlanacak tasarrufun, cari açığa yıllık etkisi ise 185,2 milyon dolar olacak. Karayollarından çekilen araçlardan dolayı kaza oranı düşecek. Bu durumda ülkemiz her yıl 571 milyon dolar tasarruf sağlayacak. Daha temiz bir ulaşım aracı olan YHT’lerle doğaya karbondioksit salınımı azalacak. Diğer etkenler de dahil edildiğinde YHT’ler, ülkemize her yıl 800 milyon doları aşkın ekonomik katkı yapacak.

Benzer Demiryolu Haberleri

Yorum Yaz

16 / 2,743