Ankara Bursa Hızlı Treni (Video)

Bursa, 59 yıllık hayali olan hızlı trene kavuşuyor. Ankara Bursa Hızlı Treni Hattı’nın 75 kilometrelik bölümünü oluşturan Bursa-Yenişehir etabı ile Bursa merkezindeki ana istasyonun temeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla atıldı.

Yüksek hızlı tren teknolojisine göre inşa edilen Ankara Bursa Hızlı Treni hizmete girmesiyle Ankara-Bursa arası seyahat süresi 2 saat 10 dakikaya, İstanbul-Bursa seyahat süresi ise 2 saat 15 dakikaya inecek.

Ankara Bursa Hızlı Treni hattı , yolcu ve yük trenlerinin birlikte işletilebileceği son Yüksek Hızlı Tren teknolojisine ve 250 kilometre hıza uygun inşa edilecek. Bursa’nın Balıkesir üzerinden İzmir’e ve limanlara demiryolu bağlantısını sağlayacak olan hat, bölgenin sanayisine önemli ölçüde alternatif ulaşım imkanı sunacak. Hattın 2016 yılında hizmete girmesi planlanıyor.  Ankara Bursa Hızlı Treni Hattı’nın 75 kilometrelik bölümünü oluşturan Bursa- Yenişehir etabında 15 kilometre uzunluğunda 11 adet tünel, bin 140 metre uzunluğunda 3 adet aç-kapa tünel, 6840 metre uzunluğunda 8 adet viyadük, 358 metre uzunluğunda 7 adet köprü, 42 adet alt ve üst geçit, 58 adet menfez olmak üzere toplam 143 sanat yapısı inşa edilecek. Hattın 3 yıl sürecek olan yapım çalışması sırasında yaklaşık 10 milyon 500 bin metreküp kazı ve 8 milyon 200 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de yaptığı konuşmada Bursa için tarihi ve güzel bir gün yaşadıklarını vurguladı. Altepe,”Onlarca yıl beklediğimiz bu töreni gerçekleştiriyoruz. Tarih kenti Bursa ile Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’yı birleştiren projenin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayal denen şeyler gerçek oluyor.” dedi.

Vali Şahabettin Harput, Bursa’nın rüya gibi bir gün yaşadığını dile getirdi. Harput, “Osmanlı’yı kuran ve ona 130 yıl başkentlik yapan Bursa, Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara ile buluşmasının, birleşmenin mutluluğunu yaşıyor. Bu olay ‘bütün gelecekler yakındır’ tabirine uygun olarak inşallah 3 yıl sonra bugün, temelini atacağımız bu eser açıldığında Bursa bir başka Bursa, Türkiye bir başka Türkiye olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Benzer haberler:

Yorum Yaz

121 / 2,313